м. Київ
вул. Волоська 20

044 425 65 88
044 425 71 01
099 549 87 66

 

Консультації:

ПН-СБ з 9:00 до 20:00
НД та святкові дні з 10:00 до 18:00

Що таке зубний наліт та зубний камінь?

Про зубний наліт та зубний камінь ви чуєте не в перший раз. Ще з дитинства наші батьки привчали нас слідкувати за гігієною рота, іншими словами – чистити зуби. Усі стоматологи радять чистити зуби двічі на день: вранці та ввечері. Звичайно, скажете ви, це чудово та виконувати це правило, як показує практика, насправді ми лінуємось. Після довгого робочого дня перш за все виникає бажання прийняти ванну або сходити в душ, можливо повечеряти, та швиденько розслабитися у ліжку. Думка про чищення зубів перед сном приходить до нас вже вранці та ми не звертаємо на це особливої уваги. «Вчора пропустив, сьогодні почищу, нічого ж страшного не трапиться». Впізнаєте ці слова? Кожен другий лінується проводити регулярне чищення зубів, двічі на добу. До такого спільного висновку прийшли мікро біологи та стоматологи з усього світу.

    Зубний наліт – це бактерії. Вони дуже полюбляють вологу, тепло та їжу. Насправді, у нашому організмі живуть багато різновидів бактерій, у тому числі й у порожнині рота. Але їх кількість має бути під контролем, бо самостійним природнім шляхом це не корегується. Якщо ми не будемо слідкувати за балансом цих бактерій, то в подальшому необхідно буде звертатись до конкретних фахівців та проводити лікування. Але ж це використання нашого дорогоцінного часу, приймання ліків та проведення неприємних процедур. Як попередити захворювання зубів? Відповідь дуже проста: правильна гігієна та профілактичні огляди у стоматолога кожні півроку.

    Почнемо з першого пункту – як правильно чистити зуби? Коли на поверхні зуба з’являється занадто багато бактерій, то вони створюють колонію, що має таку назву, як «бактеріальна біоплівка». Побачити візуально її майже неможливо, але проводячи язиком по зубах ви відчуєте неприємне відчуття слизу та «бруду».

    Бактеріальна плівка з’являється на наших зубах кожні 12 годин, а значить її треба прибирати 2 рази: вранці та перед сном. Ця плівка дуже стійка до препаратів, ополіскувачів, паст. І якщо ви думаєте, що достатньо використати звичайний ополіскувач або швиденько почистити зуби пастою, то повірте, що ви не отримаєте необхідного результату. Практичні дослідження показують, що бактеріальна плівка чутлива та руйнується тільки після механічного втручання, а саме ультразвуку чи ручного чищення зубів за правильною технікою. Більшість наших «дружніх» бактерій протягом дня змиваються з їжею та водою. Але частина їх все ж таки залишається у важко доступних місцях та починає розповсюджуватись, створюючи колонію. Саме для цього необхідно правильно використовувати зубну щітку в таких зонах. Вона і є головним інструментом, який зруйнує біоплівку та відновить баланс бактерій у роті.

    Головним місцем скупчення бактерій є лінія переходу, ясен до зуба. Тому при чищенні зубів необхідно нахиляти головку зубної щітки приблизно на 45 градусів, щоб її щетинки мали можливість заходити у цю «схованку» та дуже маленькими круговими рухами пересуватись від одного зуба до іншого вздовж всієї щелепи.

Таким чином, щетинки розривають біоплівку та вичищають залишок бактерій. Не треба поспішати, найважливішим у цьому процесі є якість. Одна половина головки зубної щітки має бути на яснах, а інша на зубах, не треба робити велике коло руху, достатньо масажувати цю зону. Але будьте уважні при виборі зубної щітки. Для правильної гігієни необхідно вибрати таку щітку, що має дуже м’яку щетину з негострими кінчиками, аби не травмувати такі чутливі тканини ясен. Не намагайтесь сильно натискати на зубну щітку, лише відчуйте, як щетинки трішки проникають у цей перехід. З часом ви звикнете та відчуєте велику різницю у порівнянні з минулою практикою чищення. Зубна паста та ополіскувач – це тільки «помічники» і лише освіжають наш подих, тому не надійтесь, що вони позбавлять вас нальоту.

    До утворення зубного каменю призводить саме не вичищений наліт. Що стосується профілактичних оглядів у стоматолога, то це має стати частиною вашого повсякденного життя. Абсолютно всім відомо, що захворювання на початкових стадіях можливо уникнути та запобігти у майбутньому лікуванню в цілому.

Автоматично постає питання - навіщо  відвідувати стоматолога кожні півроку, якщо ми вже знаємо, як щоденно захищати свої зуби від нальоту та зубного каменю? По-перше, стоматолог – це спеціаліст, який не тільки визначить чи добре ви чистити свої зуби, а й проаналізує загальний стан ваших зубів та м’яких тканин (порушення мінерального балансу емалі, каріозні порожнини, мікро тріщини або пошкодження поверхонь зуба, запалені та подразнені місця та інше). А по-друге, професійна чистка – найефективніша процедура у порівнянні з щоденною чисткою, а зубний камінь видаляється тільки ультразвуком. Отже, не зволікайте та своєчасно відвідуйте свого лікаря. Запобігти появі захворювання означає зберегти свій організм від тривалого та неприємного лікування.

    Будьте здоровими, щиро посміхайтесь та радійте життю!