Багатьма вченими було підтверджено, що стрес, викликаний війною чи іншими катастрофами, вкрай негативно впливає організм людини та її здоров’я.

Наслідками стресових ситуацій може стати виникнення різних захворювань, зокрема і стоматологічних. Війна або негативні життєві події, які тримають людину в постійному стані тривоги та напруженості, спричиняють високий ризик розвитку зубних хвороб або сприяють їх посиленню.

Під час стресу в кров надходить підвищена кількість гормону кортизолу, що негативно впливає на імунітет. В результаті імунна система слабшає, що призводить до втрати здатності організму боротися з хвороботворними мікробами та бактеріями. Нервова перенапруга позначається і на ротовій порожнині, де можуть виникнути такі неприємні захворювання, як стоматит, пародонтит і навіть випадіння зубів.

Причини появи стоматиту

Стоматит проявляється у вигляді білого нальоту та хворобливих виразок на слизових оболонках ротової порожнини. Подібним запаленням імунна система людини відповідає на несприятливі ситуації, до яких належить і стрес. Виразки можуть розташовуватися в різних місцях: на яснах, небі, мові, з внутрішньої сторони губ та щік.

Щоб швидше позбутися запального процесу в порожнині рота, необхідно тимчасово перестати вживати агресивну їжу: занадто кислу та солону, дуже гарячу або холодну, що містить багато приправ та спецій, а також дуже тверді продукти. Крім цього, слід полоскати рот протизапальними та знезаражуючими засобами, це допоможе зменшити кількість патогенної мікрофлори на слизовому епітелії.

Якщо перебіг стоматиту стає важким і набуває ознак інфекційного захворювання, необхідно терміново відвідати стоматолога або терапевта. Лікар призначить оптимальне лікування, спрямоване на порятунок від хворобливих відчуттів, на загоєння слизових оболонок, а також порекомендує профілактичні заходи щодо запобігання рецидиву та переходу патології в хронічну форму хвороби.

Захворювання ясен

Негативний вплив стресової ситуації на імунітет збільшує ризик розвитку захворювань ясен. Через стрес у роті з’являється сухість і знижується слиновиділення, адже саме слина надійно захищає слизові оболонки від проникнення бактерій та виникнення запальних процесів. Різке розмноження бактерій призводить до запалення тканин, що оточують зуби, і починає розвиватися пародонтит.

Основні симптоми захворювання пародонту – це гнильний запах з рота, хворобливі відчуття в яснах та їх кровоточивість. З появою цих ознак необхідно звернутися до стоматолога, який призначить лікування та дасть рекомендації щодо догляду за порожниною рота, розповість про профілактичні заходи в домашніх умовах.

Як правило, у стресових ситуаціях у людини починають змінюватися повсякденні звички. У напруженому та нервовому стані збільшується схильність до вживання алкогольних напоїв, куріння, поїдання солодощів. До того ж багато хто перестає доглядати за собою, у тому числі забувають про гігієну порожнини рота. До всіх цих негативних факторів додається ще реакція на стрес у вигляді стискання щелеп та скрипу зубами, що негативно позначається на стані зубів.

Про те, яку шкоду завдає організму надмірне вживання алкоголю та куріння, відомо кожній людині, але далеко не всі можуть контролювати себе у стресовій ситуації. В цьому випадку людині просто необхідно усвідомити і зрозуміти, що стрес колись пройде, а здоров’я вже не повернути, і його збереження залежить лише від поведінки у стані стресу. У цей час не варто нехтувати і гігієною.

Причини появи бруксизму

Внаслідок стресу найчастіше виникає така патологія, як бруксизм – сильний скрегіт зубами. Як правило, людина це робить підсвідомо, тому не вважає таке захворювання проблемою. До 80% випадків бруксизму відбувається під час сну, а решта припадає на стресові ситуації. Стоматологи стверджують, що скрип зубами у людей з’являється періодично, коли настає дуже складний період життя.

Наслідком стресу є ще одна шкідлива звичка – гризти нігті. Доросла людина абсолютно усвідомлено обкушує нігті, отримуючи велику кількість бруду з-під них і з руки, заносячи в рот разом із нею хвороботворну мікрофлору. Погіршитися при цьому може і стан емалі, на якій можливі мікротріщини та сколи.

У боротьбі з цією звичкою багато хто використовують носіння рукавичок, пластир, покривають нігті гіркими засобами, але це все навряд чи подіє без дуже сильної волі! Позбутися такої шкідливої ​​звички буває дуже важко, особливо в період гострих нервових переживань.

Кожна людина на стрес реагує індивідуально. У деяких реакція буває настільки гострою, що вони не можуть вийти з цього стану тривалий час і процес стає хронічним. Щоб не допустити такого стану, потрібно вчасно усвідомити, що слід звернутися за допомогою до психолога чи психотерапевта. Фахівці в галузі психології ефективно допомагають пацієнтам упоратися зі стресом. Адже багато людей живуть у постійній напрузі, боячись звернутися до психолога, який успішно вирішить проблему.

Психоемоційний стан людини так само важливий, як і фізичне здоров’я, тому слідкувати за ним теж потрібно ретельно, і в стресових ситуаціях вибирати грамотну поведінку. Щоб протистояти зовнішнім негативним проявам, необхідно правильно харчуватися, спати не менше 7-8 годин на добу, лягати до півночі, регулярно бувати на свіжому повітрі, робити фіззарядку, слухати хорошу та розслаблюючу музику, спілкуватися з життєрадісними людьми. А правильний догляд та якісна гігієна порожнини рота допоможе відповідати на будь-які стресові ситуації гарною та здоровою усмішкою!

Записатися

Цю послугу надають лікарі

Марусенко Марина Іванівна

Марусенко Марина Іванівна

Стоматолог-терапевт, ендодонт
Здоровик Інна Юріївна

Здоровик Інна Юріївна

Завідуюча терапевтичним відділеням, стоматолог-терапевт, ендодонтист