Анатомічна будова зуба – це три складові: коронка, шийка і корінь. Видима частина складається з твердих тканин (емаль, дентин і цемент), які оточують і закривають пульпу, захищаючи її від зовнішніх подразників. Вона розташовується по всій внутрішній частині зуба, від коронки до кореня, в ній багато судин і нервових закінчень, і саме вона постачає харчуванням всі інші тканини. На жаль, вікові зміни зубів відбуваються у всіх тканинах, що говорить про комплексне старіння.

Розвиватися зуби починають ще всередині утроби. На другому місяці у плода починає формуватися порожнина рота і зубна пластинка, на якій з’являються зародки молочних зубів. На четвертому місяці клітини починають поділятися, утворюючи енамелобласті, що відповідають за формування емалі, і дентинобласті, які складають основу для розвитку дентину. На шостому місяці у плода відбувається утворення внутрішнього і зовнішнього дентинових шарів, покритих канальцями, і починається поступове формування пульпи та волокон з колагену.

До якого віку відбувається ріст зубів?

Перші молочні зуби з’являються у малючків вже у віці 6-7 місяців, залежно від індивідуальних особливостей організму. Повністю вони прорізуються до 2-2,5 років. Між корінними і молочними зубами існує перегородка, руйнування якої відбувається при появі постійних зубів.

Випадання молочних і прорізування постійних зубів починається приблизно в 6-7 років, першими змінюються зазвичай верхні різці. У 12-13 років у дитини вже сформований постійний прикус. Формування корінних зубів здійснюється повільніше, ніж молочних, а зуби мудрості можуть розвинутися і до 23 років, і пізніше.

Як змінюється ріст і розвиток зубів з віком?

По тому як зуби (молочні і постійні) прорізатимуться, вони піддаються негативним впливам зовнішнього середовища, проте їх захисником стає слина, котра нищить шкідливі бактерії й насичує їх різними мінеральними речовинами.

Перші вікові зміни зубів починаються в емалі та дентині. Поступово емаль стирається, і висота зубів починає зменшуватися, в середньому на 0,035 мм щорічно. Але у деяких людей внаслідок анатомічної будови і шкідливих звичок стирання емалі відбувається швидше. Згодом змінюється її колір і структура: поверхню емалі через харчові барвники стає жовтою або темною, втрачається її блиск. Крім цього, на ній утворюються невеликі тріщинки і мікропошкодження, що сприяють проникненню всередину емалі нальоту. Він з часом перетворюється на тверді відкладення, які обмежують доступ в емаль корисних і поживних речовин. Необхідно знати, що емаль сама по собі не відновиться, тому при найменших її пошкодженнях слід звертатися до стоматолога для їх усунення та запобігання серйозних ускладнень.

Вікові зміни зубів відбуваються і в дентині, який починає повільніше регенерувати клітини, а якість новостворених тканин помітно погіршується.

Зміни, що відбуваються в зубній пульпі

З віком розмір пульпи зменшується, її тканини часто піддаються фіброзним змінам. Негативний вплив на судини і капіляри пульпи чинять мінеральні відкладення. Багато людей старше 50 років страждають на атеросклероз судин, який виникає в пульпі. Це захворювання погіршує харчування зубних тканин, вони стають слабкими і погано захищеними від негативу зовнішнього середовища.

Багато хто задає питання про те, чи можна за станом зубів визначити вік? Навіть медична експертиза може дати лише приблизну відповідь, а «на око» зробити це дуже важко, позаяк навіть у досить молодому віці зуби можуть мати занедбаний вигляд, а у літніх людей бути в хорошому стані.

Як змінюються кісткові тканини і ясна?

Крім того, що відбуваються вікові зміни зубів, з часом зазвичай зменшується щільність кісток і їх висота. Найчастіше в літньому віці з’являється остеопороз щелеп. Негативні наслідки посилюються виникненням адентії (повної або часткової) і неправильно встановленими протезами, які призводять до нерівномірного навантаження на зуби при пережовуванні їжі.

Зміни відбуваються і в м’яких тканинах ротової порожнини. Рецесія, або зменшення тканини ясен, при якій оголюється частина зуба, може виникнути через перенесений пародонтит, погану спадковість, нездоровий спосіб життя. Негативно на ясна впливають і шкідливі звички, зокрема куріння. Якщо цей процес запустити, то зуби почнуть хитатися і випадати.

Що пропонує сучасна стоматологія для запобігання вікових змін?

Старіння зубів не означає, що літня людина не може бути володарем здорової та красивої усмішки. Щоб зменшити негативні наслідки вікових змін зубів, необхідно дотримуватися кількох правил:

  • Щодня і якісно доглядати за порожниною рота.
  • Регулярно відвідувати стоматолога для профілактичного огляду.
  • При виявленні нальоту звернутися до лікаря, який проведе професійну чистку, видаливши всі відкладення. Це допоможе уникнути виникнення карієсу, а ремінералізація зміцнить емаль.
  • Поява проблем з яснами – ще одна причина відвідати лікаря. Для зміцнення тканин ясен у сучасній стоматології застосовується лазерна та фізіо-терапія. Крім візиту до пародонтолога, необхідно ретельно стежити за станом ясен і вдома.
  • Правильно і збалансовано харчуватися, вживаючи здорову їжу та вітамінні комплекси.

Такий підхід не тільки допоможе зберегти здоровими зуби, але і принесе користь всьому організмові.

Записатися

Цю послугу надають лікарі

Антоненко Андрій Володимирович

Антоненко Андрій Володимирович

Стоматолог-ендодонт
Смірнов Андрій Сергійович

Смірнов Андрій Сергійович

Стоматолог-ортопед, хірург, гнатолог
Марусенко Марина Іванівна

Марусенко Марина Іванівна

Стоматолог-терапевт, ендодонт
Федорець Іван Андрійович

Федорець Іван Андрійович

Cтоматолог-хірург, ортопед, гнатолог
Курило Вікторія Юріївна

Курило Вікторія Юріївна

Cтоматолог-ортодонт
Прудіус Євген Миколайович

Прудіус Євген Миколайович

Cтоматолог-ортопед
Здоровик Інна Юріївна

Здоровик Інна Юріївна

Завідуюча терапевтичним відділеням, стоматолог-терапевт, ендодонтист
Здоровик Тарас Васильович

Здоровик Тарас Васильович

Головний лікар стоматологічної клініки Dent Line, лікар-імплантолог та стоматолог-хірург