Клиновидний дефект виражається в ураженні зубної емалі у вигляді букви V, який утворюється в зоні шийки зуба з зовнішньої сторони. Молоді пацієнти починають відчувати біль від дотику холодної, кислої або солодкої їжі або від натиску зубної щітки при чищенні. У людей старшого віку больові відчуття відсутні, тому вони звертаються до стоматолога зі скаргою на естетичні проблеми і просять уберегти зуби від подальшого руйнування.

Клиновидний дефект зуба – причини

Лікарі, звичайно, полегшують фізичний біль і намагаються усунути естетично непривабливий вигляд, закриваючи проблемне місце пломбою, вініром або коронкою. Ось тільки ці конструкції руйнуються значно швидше, ніж такі ж, але використані для лікування інших захворювань.

Протягом тривалого часу причиною появи клиновидного дефекту вважалися:

  • Абразія – механічне стирання зубної тканини твердими речовинами;
  • Ерозія – негативний вплив на зубну емаль рідких або газоподібних сполук.

Саме тому дуже жорстка щітка і дуже кисла їжа (лимони, газовані напої, соки тощо) вважалися головними чинниками появи клиновидного дефекту.

Ці теорії не позбавлені сенсу, на їхню користь можна навести багато аргументів, і обидва ці процеси погіршують перебіг захворювання, тобто є обтяжуючими обставинами. Але абразія та ерозія не можуть стати початковою причиною V-подібного ураження зубної емалі, хоча б тому, що ця проблема властива не тільки людям, вона була виявлена і у тварин. Але ж не можна повірити в те, що коні використовують зубні щітки з дуже жорсткою щетиною, а собаки п’ють «Кока-Колу».

Будь-яка, навіть найбільш тверда і міцна поверхня при регулярних механічних навантаженнях починає стиратися. Це стосується і зубної емалі. Попри те, що вона є твердою тканиною в організмі людини, при щоденній експлуатації емаль може повністю зруйнуватися. Іноді, в найбільш складних випадках зуби можуть стиратися до самих коренів.

Крім прямого стирання зубних поверхонь, які «перетирають» їжу, внаслідок механічного навантаження уражається емаль у шийки зуба, причому в основному із зовнішнього боку, тобто починає розвиватися клиновидний дефект.

Справа в тому, що структура зуба не володіє абсолютною жорсткістю. Коли на нього при жуванні справляється істотний тиск (в межах 100 кілограм-сил, або 1000 ньютон), він намагається зменшити навантаження шляхом мікро-вигину щодо вертикальної осі. Тобто зуб злегка гнеться, у результаті чого максимальна напруга переміщається в область його шийки, де товщина емалі найменша. До того ж в цій зоні відбувається розтягнення, а в інших частинах – стиснення. При цьому міцність емалі в області розтягування у 40 раз менше, ніж в області стиснення.

У результаті цих процесів емаль починає тріскатися і руйнуватися, що призводить до розвитку її ураження в зоні шийки зуба у формі букви V. Це можна порівняти з тим, коли з фарбованого прута облітає фарба при його згинанні.

Описаний механізм виникнення захворювання не є основною причиною, оскільки зуби піддаються стиранню у всіх людей, а клиновидний дефект розвивається тільки у певної частини пацієнтів. Спочатку ураження починає з’являтися внаслідок неприродного змикання зубних рядів, тобто через порушення оклюзії, яке зазвичай називається неправильним прикусом.

Загалом, правильний прикус зустрічається надзвичайно рідко, та більшість людей за все своє життя навіть не підозрюють, що у них є така проблема. Відвідати фахівця-ортодонта наважуються далеко не всі пацієнти, що мають відхилення в правильному прикусі, такі люди становлять незначний відсоток. До того ж практично завжди їх основною метою є усунення неестетичного вигляду за допомогою ортодонтичного лікування. Про те, що зубний ряд повинен бути рівним, правильно змикатися і функціонувати, знають лише одиниці.

Картину захворювання можна описати наступними етапами:

  • Пацієнт має незначні порушення оклюзії (або значні, але які не піддавалися лікуванню);
  • Під час жування відбувається нерівномірний розподіл навантаження на зуби: на одні тиск виявляється менше, інші – більше;
  • Зуби, які регулярно відчувають підвищене навантаження стираються швидше тих, які «працюють» менше;
  • Їжа при жуванні не розрізається, а роздавлюється, в результаті щелепи докладають максимальне зусилля для цього;
  • Від такого перевантаження емаль в зоні шийки зуба починає розтріскуватися і руйнуватися;
  • З’являється клиновидний дефект.

Клиновидний дефект зуба – лікування в Києві

Для лікування V-подібного пошкодження зубної емалі застосовують наступні методи:

  1. Аплікації. Для цього використовуються різні препарати: лаки, мазі, спеціальні ремінералізувальні розчини та інші.

Основна перевага цього способу полягає в дотриманні головного принципу, сформульованого самим Гіпократом «Не зашкодь!». Насправді використовувані препарати шкоди зубам не наносять, а от позбавити їх від підвищеної чутливості цілком здатні. Варто лише зазначити, що одного нанесення аплікатора вистачить на кілька годин, тому необхідно буде відвідувати лікаря 10-15 разів. Усунути клиновидний дефект цим способом не можна, а позбавити пацієнта больових відчуттів на деякий час можна.

  1. Зубні десенситивні пасти, які знижують чутливість.

Регулярне використання таких паст дає всі переваги аплікації, до яких додається важлива перевага – невисока вартість. Один тюбик буде коштувати набагато дешевше, ніж 10-15 прийомів у фахівця, а результат буде практично таким же. Цей спосіб, як і перший, не усуває дефект і не запобігає його розвиткові. Максимум, що він дасть – позбавлення від болю в області пошкодження.

  1. Пломбування з використанням сучасних матеріалів. Це можуть бути різні універсальні композити: рідкотекучі, компомірні та інші.

Це найпопулярніший метод лікування клиновидного дефекту. Він має масу переваг: больові відчуття зникають відразу ж, після одного відвідування лікаря, V-подібне пошкодження закривається пломбою, що дає досить хороший естетичний результат. Але проблема полягає в тому, що за допомогою найсучаснішого, тривалого і дорогого матеріалу причина захворювання (неправильний прикус) не усувається. І шийка зуба буде продовжувати відчувати негативну дію від підвищеного механічного навантаження.

Від цього пломба може випасти цілком або залишитися на місці, але частково відійти від поверхні зуба (це буває найчастіше) і утворивши простір, де будуть накопичуватися частинки їжі, які стануть розсадником бактерій.

Цей простір необхідно ліквідувати, позаяк крім подальшого розвитку клиновидного дефекту в цьому місці може з’явитися і каріозна порожнина. Тому раніше накладену пломбу потрібно прибирати та встановлювати нову, в результаті цей процес стає регулярним.

  1. Вініри. Це керамічне облицювання, за допомогою якого закривається зовнішня сторона і ріжуча (жувальна) поверхня передніх зубів.

Цей спосіб істотно краще, ніж інші методики лікування. Він дає відмінний результат в плані естетичного вигляду й іноді може усунути причину захворювання, тобто виправити прикус і запобігти подальшому розвитку клиновидного дефекту. Але в цьому випадку вінір буде піддаватися максимальному навантаженню, а оскільки його конструкція не відрізняється абсолютною міцністю, він може не витримати такого тиску і зламатися. А, значить, потрібна буде його заміна.

  1. Штучні коронки. Вони виготовляються з металокераміки, кераміки та інших інноваційних матеріалів.

Це радикальний і дуже дієвий спосіб лікування, але тільки в тому випадку, якщо край коронки закриває V-подібне ураження зуба з запасом. Але найчастіше цей запас відсутній. Коли дефект знаходиться на рівні ясен, то сточувати зуб для встановлення коронки нижче цього рівня протипоказано! До того ж закриваючи одні зуби від ураження, коронки можуть зашкодити іншим.

Так що, навіть така надійна і міцна конструкція, як штучна коронка не у всіх випадках може допомогти позбавитися клиновидного дефекту. Він може розвиватися і продовжувати свій негативний вплив і на зуб під коронкою, і на поруч розташовані зуби.

У всіх традиційних методів лікування є один, але істотний недолік: з їх допомогою не вдається виправити прикус і усунути причину виникнення клиновидного дефекту.

Сучасним, передбачуваним і надійним усуненням V-подібного пошкодження зуба в зоні його шийки є нормалізація прикусу (оклюзії).

Перед початком лікування проводиться всебічний аналіз змикання зубних рядів, тобто детально і ретельно оглядається щелепно-лицьова частина, вивчаються рухи щелеп в артикуляторі. Після виявлення травмуючих факторів лікар підбирає найбільш раціональний і ефективний спосіб для виправлення неправильного прикусу. Існують наступні напрямки:

  • Ортодонтичне, що полягає в накладенні і носінні брекетів;
  • Ортопедичне, яке включає в себе виготовлення та встановлення коронок зі штучних матеріалів. Найчастіше ними закриваються ікла;
  • Вибіркове шліфування.

Зазвичай фахівець використовує відразу два методи з трьох перерахованих. Ці процеси тривалі за часом, особливо носіння брекетів, але зате й результат виходить приголомшливий!

Після виправлення прикусу (оптимізації оклюзії) можна застосовувати будь-який з традиційних методів: встановити хорошу пломбу, захистити зуб вініром, коронкою або ж зробити аплікацію, якщо ураження на ранній стадії розвитку.

При аналізі, дослідженні та вивченні оклюзії лікар-гнатолог може виявити й інші захворювання. Адже клиновидний дефект є лише одним із симптомів, які показують, що в зубощелепній області починають відбуватися зміни.

Виправлення прикусу (нормалізація оклюзії) позбавить не тільки V-подібного ураження шийки зубів, але і запобіжить появі тріщин і сколів на зубах, вінірах, коронках, пломбі, міалгії і пульпіту, травмуванню пародонту та болю в суглобах.

Ось такі переваги отримують ті пацієнти, які приймають правильне рішення, обравши дієвий спосіб лікування клиновидного дефекту в клініці “Дент Лайн” в Києві.

Записатися

Цю послугу надають лікарі

Черненька Юлія Олегівна

Черненька Юлія Олегівна

Стоматолог-терапевт, ендодонт
Антоненко Андрій Володимирович

Антоненко Андрій Володимирович

Стоматолог-ендодонт
Марусенко Марина Іванівна

Марусенко Марина Іванівна

Стоматолог-терапевт, ендодонт
Здоровик Інна Юріївна

Здоровик Інна Юріївна

Завідуюча терапевтичним відділеням, стоматолог-терапевт, ендодонтист