Профілактика карієсу у дітей та дорослих

Карієс є одним із найпоширеніших стоматологічних захворювань в Україні. Це складний процес, що повільно розвивається і руйнує тверду тканину зубів, виникає в результаті впливу негативних факторів, як зовнішніх, так і внутрішніх. Для лікування хвороби залежно від її стадії застосовуються різні методики і технології: передові, щадні, консервативні, які нерідко спричиняють пацієнтові біль. Про те, як запобігти утворенню патології та яких заходів профілактики карієсу у дорослих, дітей та в домашніх умовах можна вжити, буде розказано в цій статті.

Визначення патологічного каріозного ураження

Точність діагностування карієсу безпосередньо залежить від того, на якій стадії перебуває захворювання та місця його розташування. На початковому етапі, коли утворилася каріозна пляма, особливо якщо вона локалізується у важкодоступній ділянці зуба, самостійно побачити її практично неможливо. Якщо пляма виражена чітко, можна припустити, що починається розвиток патології у вигляді невеликої ділянки білого кольору. Коли захворювання перетворюється на поверхневу зону, осередок ураження стає білішим, тут відсутній блиск, тобто відбувається інтенсивна демінералізація емалі і руйнація зовнішнього шару зубної тканини. Згодом зуб починає хворіти при вживанні дуже гарячих, занадто холодних напоїв, кислої або солодкої їжі, відбувається утворення тимчасового больового симптому. Середні та глибокі ураження людина може візуально визначити сама, оскільки з’являються помітні темні плями, дірки та чорні порожнини, зуб починає частково руйнуватися. Якщо профілактика карієсу у дітей та дорослих була проведена неякісно, і патологія все-таки почала розвиватися, необхідно якомога раніше діагностувати захворювання. Це може зробити лише досвідчений стоматолог при всебічному візуальному огляді за допомогою професійного дзеркала або призначивши інструментальні дослідження.

Методи діагностики карієсу у дітей та дорослих:

  • Рентгенографія. На знімку чітко видно внутрішню будову зуба, навколишніх областей, каріозні ураження та місце їх розташування.
  • Забарвлення. Це один із найпростіших способів, який використовує лікар у стоматологічному кабінеті. На зуб наноситься фуксин або метиленовий синій розчин, в результаті поверхнева каріозна пляма змінює своє забарвлення.
  • Транслюмінісценція. Під потужним джерелом ультрафіолетового світла можна побачити і внутрішню частину зуба, і приховані каріозні ураження, які змінюють колір.
  • Термодіагностика холодом. На передбачувану зону патології наносять холодовий реагент, через що пацієнт відчує біль. Цей метод дозволяє виявити поверхневу або середню стадію карієсу.
  • Обсушування емалі. При цьому способі діагностики зона ураження втратить блиск. Застосовується для виявлення карієсу у важкодоступних місцях.
  • Зондування. За допомогою спеціального зонда лікар виявляє щільність та болючість уражених тканин і глибину наявної порожнини. Крім цього, визначається розкрита пульпарна камера – у цьому випадку в певній зоні з’являється різкий біль.

Варто відзначити, що існує і такий метод визначення хвороби, як перкусія: при постукуванні зуба з каріозним ураженням він не озивається больовим синдромом.

Профілактика карієсу у дорослих

Людям, у яких немає хронічних захворювань, рекомендується дотримуватися всіх профілактичних заходів щодо запобігання утворенню карієсу. Це усунення потенційно небезпечних патогенних факторів, регулярне підвищення імунітету та опірності захворюванням усієї порожнини рота. Заходи з профілактики карієсу у дорослих:

  • Постійний та якісний догляд за зубами. Рекомендується використовувати фторовмісну пасту, зубні нитки, засоби для ополіскування тощо.
  • Утримання від шкідливих звичок, що побічно провокують виникнення патології, таких як куріння та вживання алкогольних напоїв.
  • Застосування спеціальних жувальних гумок без цукру, які додатково очищають порожнину рота.
  • Суттєва корекція раціону харчування: виключити вживання продуктів із високим вмістом цукру та вуглеводів.
  • Стоматологічна профілактика карієсу у дорослих – заповнення фісур композитними полімерами та обробка поверхні зубів фторидами.
  • Регулярне відвідування стоматолога для профогляду, не рідше 2-х разів на рік.

Фахівці також рекомендують своєчасно лікувати будь-які захворювання ротової порожнини, щоб уникнути ускладнень у вигляді виникнення карієсу.

Профілактика карієсу у дітей

Вік від 1 до 14 років вважається небезпечною групою ризику розвитку каріозних уражень. За статистикою, саме у цих дітей найчастіше виникає подібна патологія, що розвивається дуже швидко, у деяких випадках пляма переходить у глибокий карієс лише за кілька місяців. Стоматологи стверджують, що ризик захворювання починається з того моменту, як проріжеться перший зуб у дитини. Тому профілактику карієсу у дітей в домашніх умовах необхідно здійснювати з цього часу. Слід правильно скласти раціон харчування, ввівши в нього продукти, що містять велику кількість кальцію і обмеживши споживання їжі, основу якої складають прості вуглеводи. Газовані напої, дешеві солодощі, здобні булочки мають несприятливий вплив на зубки малюка. У раціоні обов’язково має бути молоко, кисломолочні продукти, твердий сир, фрукти з невеликим вмістом сахарози, а восени та взимку слід давати дітям вітамінно-мінеральні добавки. Зазвичай малюки не люблять займатися чищенням зубів, вважаючи цей процес нецікавим та монотонним, тому батькам потрібно зробити його ігровим, приділяючи особливу увагу часу чищення, яке має становити не менше ніж 3-4 хвилини. Також слід навчити дитину правильно обробляти порожнину рота, щоб вона очищала всі поверхні зубів, як із зовнішнього, так і з внутрішнього боку. Профілактика карієсу у дітей, яким більше 5 років, може складатися з регулярного полоскання рота водою, збагаченою фтором. Це допоможе покращити мінералізацію емалі та убезпечити незміцнілі молочні зуби від впливу патогенної мікрофлори. Кардинальним способом запобігання карієсу у дитячому віці може стати не інвазивне закупорювання фісур. Жувальні зуби є найуразливішими для виникнення патології, оскільки в їх мікроскопічних просторах застрягають харчові залишки, які є живильним середовищем для бактерій. До цієї стоматологічної профілактики карієсу у дітей входить:

  • повне очищення зубів та рота від харчових залишків та різних відкладень з подальшим висушуванням;
  • ізолювання робочої зони від попадання слини;
  • обробка розчином ортофосфорної кислоти;
  • ретельне промивання всієї порожнини рота;
  • висушування робочих поверхонь, на які потім наноситься спеціальний герметик;
  • використання фотополімеризаційної лампи для затвердіння герметика;
  • видалення з робочої зони непотрібних залишків, її шліфування та повне очищення рота.

Профілактика карієсу у дітей дуже важлива, оскільки будь-яке стоматологічне захворювання негативно позначається на формуванні постійних зубів.

Профілактика карієсу у вагітних

Профілактичні заходи в період виношування дитини мають подвійну користь: захищають від загрози розвитку карієсу зуби жінки, які стають менш міцними внаслідок зміни гормонального фону та дефіциту потрібних мікроелементів і вітамінів, а також знижують ризик виникнення захворювань у майбутнього малюка на внутрішньоутробному етапі. Заходи, спрямовані на запобігання стоматологічним проблемам у вагітних, аналогічні профілактиці карієсу у дорослих:

  • необхідно ретельно та якісно дотримуватися гігієни рота;
  • скласти збалансований раціон харчування, виключивши прості вуглеводи та збільшивши споживання продуктів з підвищеним вмістом фтору та кальцію (молоко, молочні, овочеві, рибні страви, фрукти з мінімальним вмістом цукру);
  • обов’язково відвідувати стоматолога для професійного очищення зубів;
  • приймати комплекси, що містять вітаміни та мінерали;
  • своєчасно лікувати та санувати зуби з каріозними ураженнями на ранній стадії захворювання;
  • регулярно записуватися на прийом до стоматолога для огляду;
  • вчасно лікувати будь-які захворювання, особливо це стосується ШКТ та травної системи.

Приклади робіт наших фахівців:

Методи та види профілактики карієсу У сучасній стоматології існує безліч способів профілактики карієсу у дорослих та дітей. Їхня результативність залежить від кількох факторів: спадкова схильність до захворювань, поточне здоров’я організму, стан імунітету, зовнішні впливи. Усі профілактичні заходи поділяються на два види: ендогенні (загальні) та екзогенні. Ендогенні заходи протидії карієсу спрямовані на оздоровлення організму та збільшення його опірності вірусам та бактеріям. Вони можуть бути без лікарських або з вживанням медичних препаратів. Заходи без використання ліків – це профілактика карієсу в домашніх умовах, яка має два напрямки:

  1. Збалансований раціон харчування. Головне, виключити продукти, в яких багато цукру та простих вуглеводів, оскільки саме вони створюють сприятливе середовище в ротовій порожнині для розвитку каріозної патології, особливо у дітей. Не менш важливо забезпечити організм усіма корисними речовинами, складними вуглеводами, вітамінами всіх груп, амінокислотами, мікроелементами. Для цього слід включити до раціону більше молока, кисломолочних продуктів, багатих на кальцій, а також вживати овочеві, м’ясні, рибні страви, морепродукти та несолодкі фрукти, в яких міститься фтор.
  2. Фізичні навантаження. Зміцнити організм і покращити імунітет допомагають саме регулярні та необтяжливі фізичні навантаження. Зарядка вранці, пробіжка на свіжому повітрі, комплекс загартовувань, обов’язкові перерви на виконання нескладних вправ при сидячій роботі – всі ці заходи підвищують опірність організму хвороботворним мікробам і є найкращою профілактикою карієсу в домашніх умовах.

Ендогенні заходи на основі вживання медичних препаратів проводяться під постійним наглядом лікаря, який призначає лікарські засоби та прописує їх дозування з огляду на вік, загальне здоров’я, наявні хронічні хвороби. Це можуть бути такі препарати:

  • Вітамінні комплекси груп D та B;
  • Риб’ячий жир;
  • Засоби, що містять велику кількість фтору та кальцію (кальцемін, фторид натрію та ін.);
  • Іммуномодулятори призначені вашим лікарем.

Екзогенна профілактика карієсу у дорослих складається з місцевих способів запобігання даній патології, включаючи гігієну порожнини рота і застосування наступних спеціальних засобів:

  • герметики, якими закупорюють фісури;
  • гелі, лаки, пасти, що містять фтор для місцевого застосування;
  • препарати для ремінералізації емалі.

За статистикою, в країнах, що розвиваються, зниження захворюваності на карієс відбулося після повсюдного використання зубних паст, що містять фтор. Крім цього, важливу роль відіграла профілактика карієсу в домашніх умовах у вигляді використання несолодких жуйок з ксилітом, зубних ниток та засобів, що видаляють зубний наліт. Зараз більшість людей регулярно проходять огляд у стоматолога і користуються професійними послугами з очищення рота і зубів від твердих відкладень.

Записатися

Цю послугу надають лікарі

Марусенко Марина Іванівна

Марусенко Марина Іванівна

Стоматолог-терапевт, ендодонт
Здоровик Інна Юріївна

Здоровик Інна Юріївна

Завідуюча терапевтичним відділеням, стоматолог-терапевт, ендодонтист