Періодонтит – це запальний процес періодонта , який являє собою з’єднанотканинне утворення та знаходиться в просторі між альвеолою і цементом кореня зуба (в останній третині кореня зуба).
Види періодонтиту і його лікування
Стоматологи розрізняють:
– симптоматичний періодонтит. Біль при натисканні, жуванні, тривалий ниючий біль.
– асимптоматичний періодонтит. Біль відсутній. Це означає, що запальний процес протікає, але в хронічній стадії. У разі загострення може переходити в симптоматичний (турбувати при натисканні).
Зазвичай виявляють при проведенні рентгенологічної діагностики (комп’ютерної томографії).
Причини виникнення періодонтиту
Періодонтит може розвиватися з наступних причин:
- Погано проліковані кореневі канали.
- Пропущена анатомія кореневих каналів.
- Відколи пломб (неякісне прилягання пломби, коронок), застарілі реставрації, коронки.
- Травма.
У деяких випадках захворювання можуть спровокувати лікарські препарати або хімічні речовини, що використовуються для лікування карієсу та проникають у періодонт з пульпи.
Діагностика і лікування періодонтиту в Києві
Спочатку – комп’ютерна томографія й оцінка розмірів запального процесу.
Ревізія (переліковування) кореневих каналів переважно в кілька візитів.
Надалі якісне протезування і спостереження з рентген контролем раз на півроку.
Після ретельного обстеження, на підставі якого виявляється періодонтит, фахівці стоматологічної клініки «Дент Лайн» в Києві на Подолі приступають до лікування, здійснюваного в кілька етапів. Якщо захворювання перебуває в гострій стадії, спочатку знімають больовий синдром.
Після цього приступають до пломбування каналів зубного кореня. Для того щоб слина не потрапляла на робочу зону, використовують систему кофердам, яка до того ж забезпечує стерильність проведених процедур і запобігає проникненню лікарських засобів у порожнину рота пацієнта.
Лікар усуває зубну тканину, уражену карієсом, прочищає канали, одночасно надає зубові рівнішої форми.
Це істотно полегшує пломбування та знижує ризик виникнення ускладнень після лікування періодонтиту. У разі значного руйнування наявної коронки, стоматолог може прийняти рішення про її видалення й запропонувати пацієнтові імплантацію.
Наступним етапом лікування є встановлення тимчасової пломби в кореневий канал, попередньо помістивши в нього лікарський засіб, що знищує патогенні бактерії. Препарат повинен перебувати в каналі протягом 1-2 тижнів. За цей період він через тверду тканину зуба потрапляє в періодонт, де і знищує хвороботворні мікроорганізми.
При руйнуванні зуба більше ніж на половину, пацієнту пропонують відновити його за допомогою коронки.
У стоматологічній клініці «Дент Лайн» на Подолі їх виготовляють із сучасних і якісних композитів високої міцності.
Конфігурація пломби, зробленої з таких матеріалів, приймає природну форму зуба, і пацієнт не відчуває дискомфорту. За якістю лікування на кожному з етапів лікар стежить за допомогою рентгенівських знімків та комп’ютерної томографії.
Приклад лікування періодонтиту від лікаря-стоматолога Марусенко Марини:
Під час ортодонтичного лікування в нашій клініці, пацієнтка планово пройшла огляд. Під час огляду та діагностики було виявлено хронічний апікальний періодонтит.
На фото BEFORE помаранчеві стрілки вказують на темну пляму на рентген знімку – запальний процес. Зуб взагалі не турбував пацієнтку:
Пацієнтка пройшла лікування даного зуба в 3 візити. Зуб збережено, і він спостерігається. На фото рентген-знімків AFTER видно, що запальний процес зник:
Оскільки уражається верхівка кореня зуба, то найчастіше патологія є наслідком вчасно невилікуваного пульпіту. Саме від пульпи запальний процес і переходить на тканини періодонта. Також спровокувати апікальний періодонтит можуть:
- Запущений карієс;
- Травма зуба;
- Помилки під час лікування зубного кореня.
Існує дві форми апікального періодонтиту: гострий та хронічний!
– Гострий апікальний періодонтит має виражені симптоми – насамперед пульсуючий, сильний біль.
– Хронічний апікальний періодонтит (як в даному кейсі) протікає мляво і довго (до кількох місяців), особливих скарг не викликає, проте призводить до ураження кістки щелепи.
Дізнатися більше повну інформацію про періодонтит і записатися на прийом до стоматолога клініки «Дент Лайн» можна за телефонними номерами, вказаними на сайті, або за допомогою заповнення спеціальної форми зворотного зв’язку.