Пульпіт – це запальний процес, що протікає в пульпі, яка розташована всередині кореневого каналу зуба, і складається з нерва, судин, сполучних тканин, що забезпечують харчування зуба зсередини.
Симптоми пульпіту
Запалення в гострій стадії заподіює пацієнту нестерпний біль, який не можна ігнорувати і заглушати знеболювальними засобами. Головні ознаки запалення пульпи:
- Біль в ураженому зубі такий сильний, що може віддаватися в скроню, плече, вухо, шию;
- Різкі больові відчуття від холодного або гарячого. Від карієсу відрізняється тим, що усунення подразника посилює біль;
- Періодонтит (флюс) виникає при довгому терпінні пацієнта. Це означає, що нерв починає відмирати, і за межами пульпової камери накопичуються гнійні виділення;
- Зміна кольору емалі, вона набуває сіруватого відтінку. Хворий зуб виглядає «неживим», що є однією з головних зовнішніх ознак того, що в ньому розвивається пульпіт, хоча гострого болю може і не бути.
При постукуванні (перкусії) больові відчуття відсутні, цим запалення пульпи відрізняється від періодонтиту.
Види і причини пульпіту зуба
Види пульпіту:
1. Оборотний
Біль тривалістю кілька секунд. Означає, що на даний момент в зубі проводиться третинний дентин (клітини зуба «будують міст», який поєднується з пульпою).
2. Необоротно-симптоматичний
Біль довгостроковий, пульсуючий, ниючий і дуже часто хворобливість вночі.
3. Асимптоматичний
Розвивається запалення пульпи, але протікає безболісно.
Основними причинами запалення пульпи є:
1. Нелікований глибокий карієс.
-первинний
-карієс, що розвивається під пломбою (погане прилягання пломби, “старі” пломби, яким більше п’яти років);
2. Травма зуба, відколи;
3. Неграмотне, непрофесійне лікування;
4. Дія окремих ліків.
Запущений або непрофесійно вилікуваний карієс – одна з головних причин виникнення запального процесу внаслідок руйнації дентину.
Чому виникає найсильніший біль при пульпіті?
Це відбувається через те, що стискається зубний нерв. Запалюючись, пульпа набрякає, збільшується в розмірах і давить на нерв, який починає відмирати, подаючи сигнали про це нестерпним болем.
Пацієнти, що зазнають такі сильні болі і заглушують їх анальгетиками, щоб тільки не йти до стоматолога, ризикують не тільки втратити зуб, але і власним здоров’ям. Запущений пульпіт переходить у періодонтит, який небезпечний своїми наслідками: погіршується імунітет, запалюються кісткові тканини, може розвинутися періостит, флегмона і сепсис.
В яких зубах розвивається пульпіт
Запалення пульпи може виникнути в будь-якому зубі, але в деяких з них воно з’являється частіше. Найбільш схильні до цього захворювання різці, розташовані в центрі зубного ряду і бічні, а також жувальні одиниці.
Запальний процес в зубах мудрості починає розвиватися внаслідок їх неправильного прорізування, розташування і інфікування в період зростання. Лікування «вісімок» ускладнюється їх важкодоступністю, а також основною патологією цих зубів – викривленням кореневих каналів.
Лікування пульпіту в Києві
Під місцевим знеболенням проводиться доступ до пульпової камери, зуб ізолюють від інших, під збільшенням (мікроскопом) кореневі канали очищають від залишків запалення пульпи, розширюють, проводять медичну обробку, і на фінальному етапі пломбують.
Лікування кореневих каналів проводиться під постійним рентген-контролем, тому в процесі лікар може робити кілька знімків.
Іноді процес лікування може займати кілька етапів. Все залежить від анатомічних особливостей кожного зуба.
Головним завданням фахівця є купірування хворобливих відчуттів і усунення запального процесу. Залежно від занедбаності проблеми можливі наступні види лікування:
- Депульпування повне. Видаляється весь нервово-судинний пучок;
- Часткова депульпація;
- Збереження нерва.
Надалі зуб, у якому проліковані кореневі канали, в більшості випадків вимагає протезування.
Чим раніше пацієнт відвідає стоматолога клініки “Дент Лайн” в Києві на Подолі , тим легше лікування і оптимістичніші прогнози. Запалення пульпи слід усувати як можна швидше, а не заглушати біль таблетками.
Приклад з практики:
На даному рентгенографічному знімку ми бачимо ураження твердих тканин зуба карієсом, що призвів до пульпіту.
Проведено лікування: препарування карієсу, доступ до пульпової камери, ізоляція зуба , механічна та медикаментозна обробка кореневого каналу, пломбування.
Знімок після проведеного лікування: