Пульпіт – це запальний процес, що протікає в пульпі, яка розташована всередині кореневого каналу зуба, і складається з нерва, судин, сполучних тканин, що забезпечують харчування зуба зсередини.

Симптоми пульпіту

Запалення в гострій стадії заподіює пацієнту нестерпний біль, який не можна ігнорувати і заглушати знеболювальними засобами. Головні ознаки запалення пульпи:

  • Біль в ураженому зубі такий сильний, що може віддаватися в скроню, плече, вухо, шию;
  • Різкі больові відчуття від холодного або гарячого. Від карієсу відрізняється тим, що усунення подразника посилює біль;
  • Періодонтит (флюс) виникає при довгому терпінні пацієнта. Це означає, що нерв починає відмирати, і за межами пульпової камери накопичуються гнійні виділення;
  • Зміна кольору емалі, вона набуває сіруватого відтінку. Хворий зуб виглядає «неживим», що є однією з головних зовнішніх ознак того, що в ньому розвивається пульпіт, хоча гострого болю може і не бути.

При постукуванні (перкусії) больові відчуття відсутні, цим запалення пульпи відрізняється від періодонтиту.

Види і причини пульпіту зуба

Види пульпіту:

1. Оборотний

Біль тривалістю кілька секунд. Означає, що на даний момент в зубі проводиться третинний дентин (клітини зуба «будують міст», який поєднується з пульпою).

2. Необоротно-симптоматичний

Біль довгостроковий, пульсуючий, ниючий і дуже часто хворобливість вночі.

3. Асимптоматичний

Розвивається запалення пульпи, але протікає безболісно.

Основними причинами запалення пульпи є:

1. Нелікований глибокий карієс.

-первинний

-карієс, що розвивається під пломбою (погане прилягання пломби, “старі” пломби, яким більше п’яти років);

2. Травма зуба, відколи;

3. Неграмотне, непрофесійне лікування;

4. Дія окремих ліків.

Запущений або непрофесійно вилікуваний карієс – одна з головних причин виникнення запального процесу внаслідок руйнації дентину.

Чому виникає найсильніший біль при пульпіті?

Це відбувається через те, що стискається зубний нерв. Запалюючись, пульпа набрякає, збільшується в розмірах і давить на нерв, який починає відмирати, подаючи сигнали про це нестерпним болем.

Пацієнти, що зазнають такі сильні болі і заглушують їх анальгетиками, щоб тільки не йти до стоматолога, ризикують не тільки втратити зуб, але і власним здоров’ям. Запущений пульпіт переходить у періодонтит, який небезпечний своїми наслідками: погіршується імунітет, запалюються кісткові тканини, може розвинутися періостит, флегмона і сепсис.

В яких зубах розвивається пульпіт

Запалення пульпи може виникнути в будь-якому зубі, але в деяких з них воно з’являється частіше. Найбільш схильні до цього захворювання різці, розташовані в центрі зубного ряду і бічні, а також жувальні одиниці.

Запальний процес в зубах мудрості починає розвиватися внаслідок їх неправильного прорізування, розташування і інфікування в період зростання. Лікування «вісімок» ускладнюється їх важкодоступністю, а також основною патологією цих зубів – викривленням кореневих каналів.

Лікування пульпіту в Києві

Під місцевим знеболенням проводиться доступ до пульпової камери, зуб ізолюють від інших, під збільшенням (мікроскопом) кореневі канали очищають від залишків запалення пульпи, розширюють, проводять медичну обробку, і на фінальному етапі пломбують.

Лікування кореневих каналів проводиться під постійним рентген-контролем, тому в процесі лікар може робити кілька знімків.

Іноді процес лікування може займати кілька етапів. Все залежить від анатомічних особливостей кожного зуба.

Головним завданням фахівця є купірування хворобливих відчуттів і усунення запального процесу. Залежно від занедбаності проблеми можливі наступні види лікування:

  • Депульпування повне. Видаляється весь нервово-судинний пучок;
  • Часткова депульпація;
  • Збереження нерва.

Надалі зуб, у якому проліковані кореневі канали, в більшості випадків вимагає протезування.

Чим раніше пацієнт відвідає стоматолога клініки “Дент Лайн” в Києві на Подолі , тим легше лікування і оптимістичніші прогнози. Запалення пульпи слід усувати як можна швидше, а не заглушати біль таблетками.

Приклад з практики:

На даному рентгенографічному знімку ми бачимо ураження твердих тканин зуба карієсом, що призвів до пульпіту.

Проведено лікування: препарування карієсу, доступ до пульпової камери, ізоляція зуба , механічна та медикаментозна обробка кореневого каналу, пломбування.

Знімок після проведеного лікування: