Страх відвідування стоматолога формується з дитячого віку, коли дитина, сидячи у великому кріслі під сліпучим світлом, бачить, як лікар бере гострі та лякаючі предмети та починає робити маніпуляції у роті. Багато хто з дорослих теж бояться цього і відкладає візит до стоматолога, хоча чудово розуміє, наскільки важливо стежити за станом ротової порожнини, від якого залежить загальне здоров’я людини.
Проте, зараз створюється безліч інноваційних технологій, які справлять справжню революцію в діагностиці, лікуванні захворювань зубів та їх профілактиці. На допомогу лікарям приходять штучний інтелект, віртуальна реальність, теледентологія, 3D-друк та ін.
Стоматологія та штучний інтелект (ШІ)
У медицині, у тому числі й у стоматології, вже зараз використовується програмне забезпечення, яке дозволяє повністю представити клінічну картину захворювання та призначити оптимальне лікування. Ці технології постійно вдосконалюються та розвиваються, інтегруючи алгоритми штучного інтелекту, що дає можливість клініцистам вибрати найкращий спосіб лікування.
Дослідження, проведені у 2019 році, показали, що зі збільшенням збору даних про стан пацієнта та подальшим розвитком ШІ у стоматології настає нова стадія оцифрування.
Подібні алгоритми, введені в загальну систему охорони здоров’я, допоможуть аналізувати інформацію про здоров’я, результати аналізів та обстеження, а також методики лікування, щоб запропонувати конкретному пацієнтові оптимальну терапію.
На основі алгоритмів ШІ дослідниками був розроблений унікальний метод, що дозволяє з високою точністю оцінити стан імунних клітин, які знаходяться навколо злоякісних пухлин та новоутворень у ротовій порожнині. Це дає можливість лікарям зрозуміти, як поширюється рак і який опір організму до онкології. Використання нейронних мереж допомагає і в постановці точного діагнозу захворювань зубів та ротової порожнини по рентгенограмі. Подібні технології стануть звичайнісінькою практикою в стоматології Києва вже найближчим часом.
Розумні зубні щітки – переваги та недоліки
Використання інтелектуального пристрою з вбудованим датчиком при чищенні зубів спочатку може здатися дещо незвичайним, але вони суттєво полегшують гігієну ротової порожнини, запобігаючи виникненню каріозних уражень та утворення нальоту на зубах.
Kolibree – це електрична зубна щітка з вбудованими сенсорами, що відстежують частоту рухів, тривалість чищення та вкажуть, які зуби необхідно чистити ретельніше. Для дітей у щітку вбудовані веселі ігри, які зацікавлять дитину в чищенні зубів, а також вона може дати рекомендації щодо правильної гігієни ротової порожнини.
Інтелектуальна щітка Philips Sonicare завдяки швидким рухам створює мікропухирці з води та пасти, які видаляють наліт навіть з міжзубних просторів. До того ж під час чищення здійснюються рухи, рекомендовані стоматологами. Через встановлену програму щітка може попередити про те, що сталося надто сильне натискання на зуби або ясна. Подібні пристрої представлені компаніями Colgate та Oral-B.
Варто знати, що придбання розумних електричних щіток у Procter & Gamble та Philips Oral Healthcare супроводжується їхньою політикою конфіденційності, яка дає право передавати особисті дані покупця третім особам. Адже на інформації про стан здоров’я компанії можуть отримати добрий прибуток. Але все-таки клініки стоматології в Києві розглядають розумні пристрої для чищення зубів, як найкращу альтернативу звичайним щіткам.
Віртуальна реальність (VR) у стоматології
Ще зовсім недавно довкола стоматолога могли стояти лише кілька студентів чи практикантів, навчаючись практичним прийомам у спеціаліста. Зараз за допомогою спеціальної камери, гарнітури та окулярів віртуальної реальності лікар може транслювати свої маніпуляції в будь-яку точку світу, даючи можливість медикам-початківцям бути присутніми на операції та вивчати досвід професіонала.
До речі, вперше ще в 2015 році була проведена операція за допомогою віртуальної реальності саме в стоматології. Вона передавалася до багатьох клінік світу, і спостерігачі змогли бачити все те, що робив хірург під час усієї процедури. Ця технологія може бути використана для допомоги спеціалістам, особливо у складних випадках.
Крім цього, віртуальна реальність ефективно відволікає пацієнта від маніпуляцій стоматолога, зменшуючи його страхи та занепокоєння. В окулярах, які надягають на пацієнта, транслюються природні спокійні сцени, що супроводжуються спокійною музикою, тому його враження про лікування будуть позитивними і не викликають остраху. Передбачається, що більшість провідних стоматологій у Києві незабаром оснастять такими пристроями.
Теледентологія
Це застосування інформаційних технологій для надання медичної допомоги, консультацій, проведення освітніх заходів та покращення обізнаності у суспільстві.
Є такі категорії пацієнтів, яким важко потрапити на прийом до стоматолога: діти, люди похилого віку, інваліди та мешканці віддалених малорозвинених районів чи сільської місцевості. Завдяки теледентології, подібна ситуація може суттєво змінитись.
Така технологія, що надається компаніями The Teledenists та MouthWatch, дозволить забезпечити доступ до стоматологічної допомоги кожній людині, звернутися за консультацією до будь-якого спеціаліста. Причому це буде значно дешевше, ніж візит до лікаря. Завдяки універсальній платформі, пацієнт може знімати зображення, відправляти їх стоматологу прямо з дому та отримувати консультацію щодо догляду за порожниною рота та профілактики захворювань. Крім цього, можна створити відеочат, де пацієнт та лікар спілкуватимуться в режимі реального часу.
Пандемія внесла корективи надання медичної допомоги, оскільки тепер її дедалі більше надають дистанційно. У такій ситуації теледентологія почала розвиватися швидшими темпами, і стоматологія у Києві в майбутньому активно переходитиме на цю передову технологію.
Комп’ютерний дизайн та 3D-друк у стоматології
Технологія друку на 3D-принтері з’явилася відносно недавно, але вже використовується в різних сферах. Не стала винятком і медична галузь, особливої важливості ця технологія набула в період пандемії, коли необхідно було збільшити постачання ліків до лікарень. На 3D-принтері можна виготовити не тільки медикаменти, а й зубні протези, навіть репліки органів.
У стоматології 3D-друк використовується ортодонтами, хірургами, протезистами, оскільки має масу переваг:
- Виготовлення конструкцій та їх попередніх моделей займає значно менше часу, ніж при ручному виробництві.
- Скорочення грошових витрат та зменшення кількості витратних матеріалів.
- Максимальна точність виробів, які відповідають анатомічним особливостям конкретного пацієнта.
- Завдяки повній автоматизації процесу виготовлення, усувається людський фактор, який ставав причиною помилок.
- Для внесення виправлень достатньо відкоригувати комп’ютерну модель, на що йде кілька хвилин.
- Збільшення обсягів виробництва без набору додаткових працівників.
- 3D-принтер простий у використанні, і навчитися працювати на ньому досить легко.
Оскільки 3D-друк активно впроваджується в медицину, найкращі стоматології в Києві будуть все більш швидкими темпами освоювати цю технологію.
Комп’ютерне проектування (CAD) та автоматизоване виробництво (CAM) дозволяє більш ефективно, дешевше та точніше виготовляти стоматологічні конструкції. Традиційно лікар повинен робити спочатку зліпок зуба та тимчасову коронку, після чого передати їх до лабораторії та чекати, коли там зроблять постійну. Завдяки технології CAD/CAM замість зліпка робиться знімок, який передається на принтер, що прямо в кабінеті виготовляє потрібний виріб.
Регенеративна стоматологія в Україні
До старості або внаслідок пошкоджень зуби стираються, руйнуються і випадають, тому людям доводиться встановлювати різні види протезів. Але зараз у сфері регенеративної стоматології ведуться розробки, завдяки яким зуби зможуть відновлюватися самі, а їх ушкодження усуватиметься біологічною терапією.
Вчені англійських та американських університетів винайшли унікальні пломби, які стимулюють стовбурові клітини, що призводить до зростання дентину, внаслідок чого зуби гояться самостійно. Це дуже ефективний спосіб відновлення зубів, які були пошкоджені через будь-яке захворювання. До того ж, відпадає потреба у кореневих каналах!
Дослідники Каролінського університету зробили сенсаційне відкриття, склавши диференціювання зубних клітин. Крім цього, їм вдалося виявити клітинні шари, які відповідають за чутливість зубів.
Можливо, стоматологія в Києві також у недалекому майбутньому зможе обійтися без протезування, перейшовши на біологічну терапію та самовідновлення зубів.
CRISPR
Це найсучасніший та інноваційний спосіб редагування геному, який надає людині сама природа, але яким вчені навчилися користуватися геть нещодавно, оцінивши його великий потенціал. Вже зараз досліджуються можливості цієї технології у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наприклад, у Китаї з використанням CRISPR ведуться експерименти з виділення та усунення генів, що викликають рак ротової порожнини.
Застосовують цю технологію і для зміни діяльності бактерій, які беруть участь в утворенні нальоту на зубах. Багато дослідників впевнені, що незабаром можна буде знайти гени, які пов’язані з різними стоматологічними захворюваннями, відредагувати дефектний ген і вже в дитинстві позбавити людину від майбутніх проблем із зубами.
Безперечно, що і стоматологія в Києві в майбутньому зможе усувати хвороби ротової порожнини з використанням найновіших і передових технологій, розроблених дослідниками різних країн.