За результатами опитувань, чимало людей бояться йти на прийом до стоматолога, оскільки відчувають при цьому величезний стрес. Особливо ті пацієнти, які лікували зуби в той час, коли знеболювальні препарати застосовували лише в крайньому випадку, в основному, під час хірургічного втручання. Ця проблема може сильно погіршитися, перетворившись зі звичайного страху перед стоматологічним лікуванням на справжню фобію.

Відмінності між боязню та фобією

Неконтрольований, панічний страх перед зубним лікарем називається дентофобією. При звичайній боязні пацієнт просто відчуває хвилювання від того, що його чекають стоматологічні процедури, а при дентофобії він починає панікувати навіть при одній думці про лікування зубів.

Якщо людина не може зважитися на візит до стоматолога навіть при сильному зубному болю, це вже можна вважати одною з ознак дентофобії (стоматофобія, одонтофобія). Перебуваючи на прийомі у лікаря, пацієнт з такою патологією, відчуваючи непереборний страх, не йде на контакт з лікарем, а його будь-які дії або маніпуляції призводять до підвищення тиску і прискорення серцебиття. У підсумку така людина може з легкістю втратити свідомість.

Але боротися з такою недугою, як дентофобія, відмовою від візитів до стоматолога категорично не рекомендується. Якщо вчасно не почати лікування, карієс переростає в пульпіт, відбувається запалення ясен, розвивається пародонтит, що призводить до сильного руйнування зубів, які вже неможливо зберегти і доводиться видаляти.

При несвоєчасному лікуванні захворювання порожнини рота чинять негативний вплив на весь організм: інфекція потрапляє в травну систему, порушуючи її нормальну роботу, запалюються ендокринні залози, може розвинутися ревматизм, астма та інші патології, оскільки всі органи пов’язані між собою. Тому дентофобії необхідно позбавлятися.

Дентофобія – в чому причини страху?

Звичайне хвилювання і звичайна боязнь перед лікуванням зубів істотно відрізняється від такої складної недуги, як дентофобія. Якщо пацієнт йде на контакт зі стоматологом, то це, швидше за все, незначний страх, і в цьому випадку лікар стоматологічної клініки «Дент Лайн» докладає всіх зусиль, щоб заспокоїти людину, налагодити з нею контакт, підбираючи потрібні слова. У процесі такого спілкування пацієнт розуміє, що його страхи безпідставні, він розслаблюється і в деяких випадках навіть може задрімати. Таке можливо, коли встановлюється обопільний контакт і людина повністю довіряється лікареві.

Той, хто страждає на дентофобію, може втратити свідомість навіть при вигляді будь-якого інструменту, а під час лікування починає розмахувати руками, заважаючи стоматологові, задихатися, в неї може різко підскочити тиск. У цьому випадку стає зрозуміло, що пацієнт насправді не може впоратися зі своїми страхами, він впадає в паніку, що є симптомами психічної патології.

Види дентофобії

Умовно подібну фобію поділяють на:

  • Вроджену (зустрічається вкрай рідко). Людина з раннього дитинства відчуває нездоланний страх перед будь-якими медичними процедурами: прийом лікарських препаратів, укол, огляд у лікаря, здача аналізів просто приводять їх у шок.
  • Уявну. Страх виникає на підставі зовнішніх причин. Людина, навіть якщо раніше не лікувала зуби, може набути дентофобії від того, що побачила у фільмі стоматологічні маніпуляції: свердління, видалення, хірургічне втручання. Розвинутися фобія може і від розповідей друзів, які сильно перебільшують «жахи» лікування у стоматолога.
  • Набуту. Це власний негативний досвід. Людина постійно відтворює в пам’яті болючі процедури, які здійснювалися без анестезії, встановлену зовсім недавно пломбу та ін. В результаті у неї розвивається стійкий страх перед лікуванням зубів.

Що робити, щоб побороти дентофобію?

Лікування зубів необхідно проводити вчасно, адже відкладання візиту до стоматолога може обернутися великими втратами часу, сил і фінансових коштів.

При панічному страху перед процедурами найкраще звернутися до психолога. Причина виникнення проблеми може виявитися більш серйозною, ніж здається, а фахівець грамотно і професійно зможе допомогти в її вирішенні.

Слід більш відповідально поставитися до вибору клініки. Перед візитом до лікаря потрібно вивчити інформацію про методи анестезії, що застосовуються в стоматологічних центрах, і нові технології лікування зубів. Крім цього, в стоматологічній клініці повинна бути приємна атмосфера, релаксова зовнішня обстановка, ввічливі співробітники, відсутність стійкого запаху лікарських засобів. Зупинити свій вибір бажано на клініці, в якій персонал йде в ногу з часом, і яка оснащена сучасним обладнанням.

На прийомі потрібно піти на контакт зі стоматологом. При цьому лікар повинен з розумінням ставитися до проблеми пацієнта і допомагати в її вирішенні.

До початку стоматологічного лікування слід дізнатися про те, які маніпуляції здійснюватиме лікар, з використанням яких інструментів і обладнання, вартість проведених процедур. Це допоможе виключити виникнення стресової ситуації.

Пацієнтам з дентофобією фахівці центру «Дент Лайн» у Києві пропонують седацію, яка заспокоює пацієнта, він занурюється в легкий сон, а після лікування зазвичай нічого не пам’ятає. Застосування цієї методики приводить людину до розуміння, що нічого страшного в стоматологічних процедурах немає, наступного разу вона вже більш впевнено йде до лікаря і може спокійно переносити лікування під місцевим знеболенням.

У стоматологічному центрі «Дент Лайн» в Києві на Подолі працюють справжні професіонали, які при проведенні процедур можуть включити заспокійливу музику, запропонувати пацієнту перегляд фільму, щоб візит до стоматолога став приємною можливістю не тільки вилікувати зуби, але й відпочити та добре провести час.

Важливо пам’ятати! Найбільш ефективний засіб позбутися дентофобії – це регулярні візити до зубного лікаря і прагнення самої людини побороти страх, усунути захворювання ротової порожнини та зробити свою усмішку красивою і здоровою!

Записатися