Зазвичай діти дошкільного та шкільного віку дуже активні, тому нерідко пізнання навколишнього світу та ігри закінчуються синцями, подряпинами тощо. Іноді трапляються більш серйозні травми, такі як вибиті зуби. Що ж робити в такому випадку?
Перша допомога при травмі молочного зуба:
- не панікувати;
- заспокоїти малюка;
- оглянути місце травми;
- акуратно промити ранку антисептичним розчином;
- покласти в лунку бинт, щоб зупинити кровотечу;
- прикласти холод до забитого місця, щоб попередити набряки та синці.
І якомога швидше відвідати стоматолога. Не ігнорувати травму, особливо, якщо в лунці залишились частинки бруду чи уламки зуба.
Що робити, якщо дитина вибила постійний зуб?
Деякі батьки дивуються, коли дізнаються, що постійний зуб, який повністю випав, можна повернути на місце. Але за умови, що при травмуванні він залишився цілим. Такий процес називається реімплантацією. Що робити, якщо дитина вибила постійний зуб і він залишився цілим?
- промити лунку антисептичним розчином;
- помити зуб і покласти його у фізрозчин (якщо є);
- терміново відвідати стоматологічну клініку.
Важливо! Зуб слід тримати за коронкову частину.
Чим раніше звернутися до стоматолога, тим більше шансів, що зуб приживеться. Шанс на успішну реімплантацію зберігається 3-5 годин після травмування (якщо звернутися за допомогою в перші пів години, то вірогідність приживлення складає 90%).
Абсолютної гарантії, що зуб приживеться, не дасть ні один лікар, але не слід упускати можливість зберегти природну усмішку.
Чи обов’язково звертатися до стоматолога, коди дитина вибила зуб?
Так, звичайно. Будь-яка травма може привести до інфікування, а якщо є кровотеча, то ситуація може бути непередбачуваною. Іноді в лунці залишаються частинки кореня чи уламки, які візуально не видно, але згодом вони стануть причиною запального процесу.
Треба терміново звернутися до лікаря, якщо дитину турбують такі симптоми:
- больові відчуття та дискомфорт у місці, де був зуб;
- набряк навколо травми;
- підвищення температури;
- головний біль.
В Інтернеті можна знайти поради, як самостійно вставити зуб, що випав. Але лікарі стоматологічної клініки “Дент Лайн” у Києві категорично не рекомендують робити такі маніпуляції самостійно, щоб не занести інфекцію.
Як проходить лікування?
Всі дії спеціаліста залежать від характеру травми, який саме зуб випав, які наслідки можливі. Спочатку лікар оглядає ротову порожнину і лунку зуба. При необхідності застосовує дентальний мікроскоп для визначення наявності уламків та мікроушкоджень. Для точної діагностики дитині роблять рентгенівський знімок.
Лікування молочного зуба, який вибили
При відсутності ускладнень стоматолог лише обробить лунку. Якщо після травми залишився корінь та уламки, їх необхідно видалити, щоб не почався запальний процес.
У тому випадку, коли молочний зуб пошкоджений частково, відновити його цілісність можна за допомогою нарощування або встановлення коронки. При вивиху зуба лікар ставить його в правильне положення і фіксує спеціальною шиною. Через декілька тижнів зуб приживеться.
Якщо ж вибито декілька молочних передніх зубі, то усунути естетичний дефект допоможе умовно-знімний протез, який кріпиться на опорні зуби.
Лікування постійного зуба, який вибили, проходить так само, як і маніпуляції з молочним.
Що робити, якщо дитина вибила передній зуб, його не змогли знайти або він повністю зруйнований? Сучасна стоматологія може вирішити проблему відсутності зуба шляхом встановлення коронки на мікроімплант. У віці 20-25 років мікроімплант можна буде замінити на повноцінний протез.
Профілактика після травмування зубів:
- щоденна гігієна ротової порожнини (перші декілька тижнів після травми треба використовувати зубну щітку з м’якою щетиною);
- приймання індивідуально підібраного вітамінно-мінерального комплексу (для швидкого відновлення тканин та укріплення зубів);
- регулярний огляд у стоматолога (кожні пів року), щоб виключити запальні процеси на інші захворювання;
- робити процедуру ре мінералізації зубів (для підвищення міцності емалі, зниження ризику розвитку каріозних процесів, відновлення живлення всіх тканин зуба);
- професійна чистка у стоматолога (спеціаліст очищує всі ті важкодоступні місця, які звичайна зубна щітка не дістає).
Якщо дитина пошкодила чи вибила зуб, не треба зволікати з візитом в стоматологічну клініку. Навіть, якщо здається, що немає нічого страшного і ранка невеличка, краще, щоб дитину оглянув спеціаліст.