У стоматологічну клініку “Дент Лайн “в Києві на Подолі люди найчастіше приходять з таким захворюванням зубів, як карієс, розвиток якого зазвичай починається з пошкодження емалі. При відсутності профілактики карієсу хвороба прогресуватиме, проникаючи глибоко всередину зуба. В результаті в ньому з’являються порожнини, в яких найчастіше починаються різні ускладнення. Якщо вчасно не почати лікування і запустити захворювання, то його руйнівна дія призведе до втрати зуба.
Причини виникнення каріозних уражень
Карієс, причини якого криються в несприятливому впливі окремих видів бактерій на зубну тканину, може розвиватися дуже стрімко. У ротовій порожнині людини знаходиться безліч найрізноманітніших мікроорганізмів, які швидко розмножуються. Навіть після якісного очищення зубів протягом 3-4 годин їх кількість сягає одного мільйона. Вони закріплюються на поверхні емалі, справляючи на неї шкідливий вплив і поступово руйнуючи, що і призводить до появи карієсу. Головними шкідниками є стрептококи. Їх активна діяльність в основному залежить від імунітету і наявності провокуючих чинників.
Дуже швидко бактерії починають розмножуватися в сприятливій обстановці, яка створюється такими моментами:
- недотримання правил гігієни, нерегулярне або неякісне очищення зубів;
- наявні захворювання шлунка, стравоходу, кишечника, тому лікування карієсу доцільно проводити одночасно з усуненням інших патологій;
- неправильно складений раціон харчування, в якому переважає їжа з великим вмістом вуглеводів і мало свіжих овочів та фруктів;
- знижений імунітет;
- гіповітаміноз;
- питна вода бідна такими мінералами, як фтор, кальцій, фосфор.
Для профілактики карієсу слід виключити всі умови, які сприяють розмноженню шкідливих бактерій.
Діагностика карієсу в Києві
Іноді людина може самостійно виявити каріозні ураження зубів по зміні кольору емалі, появи невеликих отворів у зубі або за іншими ознаками. Але поставити точний діагноз може тільки стоматолог, провівши ретельне обстеження. Для виявлення карієсу застосовують такі способи:
Вітальне фарбування емалі. Цим методом можна виявити карієс на найбільш ранній стадії його розвитку. Спеціальний барвник наноситься на поверхню зубів, які спочатку ретельно очищаються і висушуються. Пошкоджені зони емалі не змінять свій колір. У цьому випадку лікування карієсу проводиться за допомогою ремінералізації, яка сприяє відновленню структури зубної тканини. Цей спосіб застосовують при планових профілактичних оглядах, щоб виявити захворювання на початковому етапі.
Ультрафіолетове опромінення. Зуби попередньо очищають від нальоту і ретельно висушують.На тих ділянках, де є каріозні ураження, під ультрафіолетовим промінням відсутнє люмінесцентне свічення, яке випромінює здорова емаль.
Рентгенографія. Попередня підготовка зубів при цьому способі діагностики не потрібна. З його допомогою лікар може виявити і ступінь ураження, і стан тканин, які знаходяться навколо ураженої ділянки.
Ступені ураження карієсом
Карієс, причини якого визначено та виявлено, вражає зуби на різну глибину. Виділяють три стадії:
- Початкова. Це поверхневе ураження або стадія плями. Спочатку з’являються білі ділянки демінералізації, які згодом стають темними, а поверхня емалі набуває шорсткості.
- Середня. Запалення переходить на дентин, який розташований під емаллю, в результаті в зубі з’являється порожнина, уражена карієсом.
- Глибока. Карієс поширюється за межі твердих тканин зубів і починають розвиватися різні ускладнення.
Руйнування можуть відбуватися з різною швидкістю. У дорослих зазвичай процес проходить мляво, в основному в хронічній формі. У дитячому віці нерідко карієс набуває особливої гостроти, при якій молочні зуби дуже швидко руйнуються.
Приклади робіт наших спеціалістів:
Ускладнення, викликані карієсом
Якщо лікування карієсу не почати вчасно, то він починає прогресувати і виникають різні ускладнення. В основному вони з’являються через те, що інфекція виходить за межі дентину. Захворювання, викликані ускладненим карієсом:
Пульпіт
Це запальний процес, що протікає в м’яких зубних тканинах і викликає сильні болі. Якщо вчасно не почати лікування, з’являється гній, відбувається відмирання пульпи, в результаті зуб зсередини не отримує поживних речовин.
Періодонтит
Інфекція починає поширюватися по зубним каналах, тому запалюються тканини, розташовані навколо них і звані періодонтом. Якщо у зубного кореня утворюється гнійна порожнина, то діагностується періодонтальний абсцес.
Кіста
Вчасно не розпочате лікування карієсу, який перейшов у періодонтит, може спричинити руйнування кісткової тканини і формування порожнини серед грануляцій. Потім утворюється кіста щелепи, що знаходиться в області зубного кореня і заповнена гнійним вмістом.
Флюс
Сильна набряклість ясен, щоки називають флюсом. Утворюється вона через запалення, яке вражає окістя. Згодом вона відшаровується, а цей простір наповнюється гноєм. Лікування здійснюється видаленням гною через надріз, а запальний процес усувається прийомом антибіотиків.
Якщо стоматолог вирішує зберегти зуб з каріозним ураженням, то необхідно повністю вилікувати пульпіт і періодонтит. Це і профілактика карієсу, і зниження ризику повторної появи флюсу.
Заходи запобігання розвитку каріозних уражень
Основні рекомендації стоматологів щодо запобігання карієсу:
Правильне та ретельне очищення зубів. Робити його потрібно два рази на день, не менше двох хвилин. Чистити слід не тільки зовнішню, а й внутрішню поверхню зубів, язика, простору між зубами і близько ясен. Механічна і ретельна чистка допоможе усунути головні причини карієсу, а правильний підбір щітки і пасти зробить цю процедуру більш ефективною.
Застосування ополіскувача для рота. Ротову порожнину рекомендується полоскати після будь-якого вживання їжі та чищення зубів. Ополіскувачі знищують практично всі патогенні бактерії, а їх регулярне використання сприяє зміцненню емалі та знищенню нальоту в місцях, недоступних для щітки.
Заповнення дефіциту фтору.У деяких регіонах країни питна вода містить невелику кількість фтору, тому емаль стає менш міцною. Щоб заповнити брак цього елементу, можна фторувати воду або застосовувати ополіскувачі з підвищеним вмістом фтору. Рекомендується також вживати морепродукти, багаті цим мінералом.
Усунути контрастну їжу. При прийомі надто гарячих страв або дуже холодних напоїв на емалі можуть з’явитися мікротріщини, через які всередину потрапляють шкідливі бактерії, що викликають карієс.
Регулярне відвідування стоматолога. Головна профілактика карієсу – це огляд у лікаря на постійній основі. При утворенні нальоту і зубного каменю стоматолог проведе професійну чистку. Дорослі повинні відвідувати фахівця два рази на рік. А дітей рекомендується приводити до стоматолога один раз на три місяці.