Відторгнення зубного імпланта відбувається вкрай рідко. Якщо під час процедури були дотримані всі протоколи, пацієнт виконував призначення лікаря, то ризик відторгнення менш ніж 1%.
У нашій клініці цей показник зведений до нуля, тому що лікарі працюють лише з найкращими матеріалами, а для виключення неприємних ситуацій проводять ретельну підготовку.
Норми приживлення імпланту
Після установки металевого штифта починається процес остеоінтеграції, який складається з таких стадій:
- початкова (перші тижні навколо встановленого імпланта формується нова кісткова тканина (трабекулярна), вона має низьку щільність, не дуже міцна, тому в цей період необхідно виключити жувальні навантаження, щоб не змінити положення нового зуба);
- формування зрілої кісткової тканини (через 4-5 місяці після імплантації);
- завершальна (приблизно через півтора року штучний корінь остаточно поєднується з кістковою тканиною, на цьому етапі визначається результат імплантації).
Якщо після установки імплантів пацієнти дотримуються всіх правил догляду, ніяких проблем з жувальною функцією не буде, а посмішка залишається гарною довгі роки.
Які є причини відторгнення зубних імплантів?
Фактори, що негативно впливають на процес імплантації можна поділити на декілька груп.
Помилки лікаря:
- використання неякісних матеріалів (дешеві системи при контакті з щелепними структурами можуть спровокувати формування не кісткової тканини, а рубців, через які розвивається фіброз і штучний корінь просто не тримається);
- погана підготовка (якщо лікар не врахував всі параметри кісткової тканини, то імплант може не стабілізуватись через нестачу кістки);
- порушення протоколу встановлення (недотримання стерильності призводить до інфікування, неправильний розрахунок може привести до пошкодження дна гайморової пазухи або нижньощелепного нерва, формування невідповідного отвору для штучного кореня);
- помилки протезування (важливо точно розраховувати майбутні навантаження на імплантати, правильно підібрати конструкцію за прикусом, уникнути попадання матеріалу під ясна, щоб не травмувати тканини).
Індивідуальні особливості пацієнта:
- алергія (титан повністю біосумісний з тканинами щелепи, але якщо встановлювати системи низької якості, які в своєму складі мають домішки, у пацієнта може початись погана реакція на імплантати);
- хронічні захворювання (деякі хвороби збільшують ризик відторгнення, тому дуже важливо, щоб лікар на підготовчому етапі вивчав історію хвороб пацієнта і зміг своєчасно скорегувати дії);
- невідповідна структура щелепної кістки (можливо знадобиться додаткове укріплення кістки);
- паління (погана звичка порушує кровообіг в тканинах, через це погіршується живлення структур навколо імплантат, що дестабілізує його);
- неправильна гігієна ротової порожнини (призводить до скупчення бактерій в місцях з’єднання штифта та коронки);
- порушення правил експлуатації імплантів (штучні зуби можуть тріснути, якщо збільшити на них навантаження, тому не можна гризти кісточки, тверді цукерки, сухарики, щоб уникнути запалення м’якої тканини та відторгнення).
Чому відторгнення імплантів відбувається на різних термінах?
Швидке відторгнення найчастіше спостерігається при пористій структурі щелепи. Великі пори тканини не дають потрібну опору та стабільність титановому кореню. Але цю проблему вирішують за допомогою стимуляторів росту, які прикріплюють до шийки імплантата. Морфогенетичні протеїни ущільнюють кісткову тканину і забезпечують надійну зчіпку штучного зуба з щелепою.
Також до причин експрес-відторгнення імплантів відносять:
- надмірне навантаження на зуби під час першого етапу приживлення;
- інфікування щелепних тканин (може бути, якщо перед протезуванням видалить зуб з запаленням на корені).
Запалення навколо вживленого штифта (переімплантит) – це головна причина, чому імпланти не приживаються. Цей процес може почати розвиватись одразу або через кілька місяців після імплантації.
Якщо через 2-3 місяці після встановлення імплантів відторгнення не відбулося – це значить, що остеоінтеграція пройшла добре, без ускладнень. Іноді відторгнення може спостерігатися пізніше, вже після того, як була встановлена постійна коронка. Причинами такої ситуації можуть бути:
- помилки при протезуванні (проявляються больовими відчуттями при жуванні, почервонінням ясен);
- запалення тканин біля встановленого зуба внаслідок дії патогенних бактерій, що з’явилися через накопичення залишків їжі (початкова стадія може бути без симптомів, пізніше з’являється кровоточивість та опухлість ясен).
Як часто імплант не приживається?
Відторгнення штучних коренів відбувається рідко, за статистикою лише 1-2 % пацієнтів стикаються з такою проблемою. Якщо в клініці використовують сучасні технології та стоматологічну продукцію перевірених роками виробників, дотримуються всіх протоколів встановлення імплантів, то показник відторгнення складає до 0,5 % випадків.
Як зрозуміти, що відбувається відторгнення зубного імплантата?
В перший тиждень після імплантації можливі больові відчуття, набряклість, кровоточивість ясен, невелике підвищення температури. Це є нормою. Але якщо симптоми не проходять через тиждень або стають з кожним днем виразніше, необхідно терміново звернутися до лікаря.
Імплант не прижився, якщо більше як 7 днів спостерігаються:
- запалення ясен;
- виділення гною;
- інтенсивний біль;
- підвищена температура тіла (38ºС та вище);
- рухливість конструкції;
- оголення штучного кореня.
Іноді відторгнення проходить лише з одним симптомом або взагалі без якихось ознак, тому треба бути уважним до самопочуття. Якщо щось починає непокоїти, краще перевіритись у спеціаліста в клініці. На ранніх стадіях є шанс врятувати новий зуб.
Що роблять наші лікарі, щоб уникнути відторгнення зубних імплантів?
- Працюють з найкращими дентальними системами
Для забезпечення майже 100% приживання після імплантації спеціалісти клініки використовують зубні імплантати Astra Tech та Straumann, Osstem, які застосовують навіть у важких клінічних випадках. Невеличкі за розміром штучні корені Astra рівномірно розподіляють навантаження на щелепну кістку, що мінімізує ризик ускладнень, а в майбутньому збільшує строк експлуатації штучних зубів. Імпланти Straumann відмінно підходять для негайного відновлення зубного ряду. Всі дентальні системи мають спеціальне покриття, яке не просто біосумісне з тканинами щелепи, воно стимулює їх регенерацію.
- Виключають можливі ризики
На консультації спеціалісти визначають показання та протипоказання до імплантації. Лікарі збирають анамнез, призначають аналізи, необхідні дослідження, консультації вузьких спеціалістів (кардіолога, флеболога та ін.) Перед протезуванням важливо виключити захворювання крові, онкологію, цукровий діабет, що не компенсується. Багато хронічних захворювань не є протипоказанням до встановлення імплантів, просто перед імплантологічним лікуванням проводиться їх корекція.
Обов’язково вивчається стан кісткової тканини, в яку планується ставити штучний корінь. Для цього використовують комп’ютерну діагностику, яка допомагає визначити щільність кістки, стан гайморових пазух, розташування нижньощелепного нерва. Ці дані необхідні для правильних дій під час хірургічного втручання.
- Ретельно планують кожний етап лікування
Це не лише про вибір дентальної системи. Планування передбачає віртуальну операцію, опрацювання різних можливих варіантів протезування, врахування розташування імплантів в щелепі, стан кісткової тканини, анатомічні особливості пацієнта. Планування дає можливість спрогнозувати результат лікування.
- Обирають малотравматичний хірургічний протокол
Лікарі клініки використовують лише якісні матеріали та щадні протоколи встановлення протезів, що прискорює остеоінтеграцію імплантів та знижує ризики ускладнень. Ушкодження м’яких тканин (нервів, судин) виключено завдяки ультразвуковому скальпелю.
- Постійно підвищують кваліфікацію
Лікарі кожен день успішно проводять надскладні операції по встановленню імплантатів, досконало володіють сучасними способами лікування, але не перестають вчитися, адже постійно з’являються нові технології, стоматологічні продукти, обладнання.
- Дотримуються повної стерильності
Це головне правило будь-якої стоматологічної маніпуляції. Під час втручання лікарі використовують лише стерильні інструменти, кожен імплант знаходиться в стерильному боксі, який відкривається після всіх підготовчих дій безпосередньо перед встановленням.
- Контролюють кожен етап протезування та своєчасно реагують
Пацієнти знаходяться під контролем лікарів не тільки під час лікування, а й в період реабілітації шляхом проведення планових оглядів.
Чи можливо зберегти зубний імплант, якщо з’явились симптоми відторгнення?
Так! Якщо пацієнт помітить якісь зміни та терміново звернеться до лікаря. Чим швидше спеціалісти вживуть заходів, тим більше шансів, що імплантат залишиться.
Для кожного клінічного випадку розробляється індивідуальний план дій, наприклад:
- при початковій стадії запалення м’яких тканин з імплантату викручують гвинт-заглушка, проводять очищення, дезінфекцію і повертають гвинт на місце, при потребі ушивають;
- якщо запалення перейшло в глибші тканини пародонту, роблять розріз, зачищають та знезаражують уражену ділянку, призначають курс антибіотиків;
- якщо інфекція почала руйнувати кісткову тканину, необхідно видалити уражені ділянки, зупинить запалення і зробити пластику щелепної кості;
- при сильному ураженні, коли кісткова тканина зменшується в об’ємі, спеціалісти приймають рішення про видалення дентальної конструкції, далі очищують уражену ділянку, усувають запальний процес, роблять остеопластику і вирішують чи можливо зробити повторну імплантацію.
Як показує практика, в більшості випадків після проведення всіх процедур, направлених на усунення інфекції та відновлення кісткової тканини, можна зробити повторну імплантацію зубів (не раніше як через 1,5-2 місяці після видалення відторгнутого протеза). Процедуру неможливо повторити тоді, коли організм реагує на конструкцію як на стороннє тіло. Але і тут є рішення – вибір іншого способу відновлення зубного ряду.