Існує безліч видів неправильного прикусу : дистальний і прямий тип, мезіальна та перехресна форма, аномальний нахил деяких зубів, глибокий прикус тощо. Для кожної патології стоматологи-ортодонти знаходять ефективний спосіб ортодонтичного лікування.

Різноманітність брекет-систем. Як вибрати правильно?

Залежно від конструктивних особливостей брекети поділяються на вестибулярні та лінгвальні, лігатурні й не лігатурні.

Розрізняються вони і за матеріалом виготовлення: можуть бути металевими, керамічними, пластиковими.

Оптимальною для пацієнта вважається така брекет-система, яка максимально ефективно виправить патологію, дасть хороший і стійкий результат за короткий термін носіння конструкції, не створить дискомфорту й буде доступною по коштах.

Особливості вестибулярних брекетів

Цей вид ортодонтической конструкції встановлюється на зовнішній стороні зубного ряду, і довгий час подібна система була єдиним методом виправлення прикусу.

Якщо людина усміхається або розмовляє, то брекети видно оточуючим. Якщо пацієнт не соромиться, то він може вибрати вестибулярний вид брекетів з металу, кераміки, пластику, штучних сапфірів та ін.

Для виправлення аномалії такі брекети зазвичай носять протягом 1-3 років. У перші 7 днів вони можуть доставляти пацієнтові незручність, але після звикання він їх перестане помічати. Для догляду за порожниною рота необхідно використовувати щітку з невеликою голівкою, йоржики, зубний флос; іригатор, оскільки його тонкий, але сильний водна струмінь здатен очистити всі важкодоступні зони, особливо під брекетами.

Лінгвальні конструкції брекет-системи

Ця система закріплюється з внутрішньої сторони зубного ряду і дає можливість з великою точністю розподілити зусилля для виправлення положення зубів. Ідеально підійде тим, хто не хоче, щоб брекети були видні оточуючим при розмові, але має намір швидко і ефективно усунути патологію.

Недоліки лингвальной корекції:

• Конструкція коштує дорожче, ніж вестибулярні брекети. Це обумовлено тим, що стоматологу складніше їх кріпити, і тим, що при виготовленні можуть використовуватися дорогоцінні метали.

• Більш тривала адаптація. При установці вестибулярної системи незручність обмежується одним тижнем, а після кріплення лінгвальної конструкції пацієнт відчуває дискомфорт протягом 2-4 тижнів.

Причому, у цей час виникає порушення дикції, на язику можуть з’явитися «мозолі», догляд за порожниною рота викликає певні складнощі.

Лігатурні та не лігатурні брекети

На думку більшості пацієнтів, брекет система складається з дуги і безпосередньо самих брекетів, які кріпляться на зуби. Однак, з’єднуються вони між собою різними способами.

У лігатурної системі для з’єднання дуги і брекетів використовується спеціальне кільце (лігатура) з дроту або гуми. Переваги цієї конструкції в її дешевизні (особливо при виготовленні з металу) і в тому, що вона універсальна в усуненні різних патологій.

Недоліками є часті відвідування фахівця-ортодонта для корекції системи і певна незручність від того, що в ротову порожнину пацієнта встановлюється більше чужорідних елементів.

У безлігатурній конструкції дуга всередині брекета фіксується вільно за допомогою спеціального замка. Без жорсткого з’єднання дуга сама займає потрібне положення. Це позбавляє пацієнта регулярних відвідувань стоматолога і дозволяє досягти бажаного ефекту та результату в більш короткі терміни. Крім цього, менша кількість елементів сприяє тому, що людина швидше звикає до брекетів. У не лігатурної системи є один недолік: її ціна вище лігатурної конструкції.

Вибір брекетів залежно від матеріалу виготовлення

Для виробництва брекет-систем використовуються наступні матеріали:

Брекети з металу . Конструкції з нього підійдуть тільки тим, у кого відсутні алергічні реакції на неблагородні метали.
Брекети з кераміки . Має хорошу біологічну сумісність, дозволяє підібрати відтінок кольору під емаль пацієнта.

Вибір ортодонтичної конструкції для дорослих і дітей

Якщо дорослий – людина публічна, за родом своєї діяльності їй доводиться часто спілкуватися з людьми, то краще всього вибрати лінгвальну систему, а на період адаптації піти у відпустку. Протягом всього часу носіння брекетів буде йти процес виправлення, але про ортодонтичну корекцію навколишні навіть не знатимуть.

Якщо пацієнт обмежений у коштах, то цілком підійде і вестибулярна конструкція, адже зараз виправлення неправильного прикусу поширене достатньо широко, і носінням брекетів навряд чи кого можна здивувати.

Дуже відповідально слід поставитися до вибору брекет-системи для дітей , звернувшись для цього до досвідченого професіонала. Для підлітків підходять вестибулярні конструкції.

Важливо розуміти, що ефект від носіння брекетів у дитячому віці буде залежати не тільки від вибору виду корекційного апарату. Головне – почати лікування якомога раніше. Якщо батьки помітили навіть незначні відхилення від правильного прикусу, слід негайно відвідати ортодонта.

У тому числі виправляти потрібно і молочні зуби, оскільки від їх положення залежить, яким буде прикус на постійних зубах.

    Цю послугу надають лікарі

    Курило Вікторія Юріївна

    Курило Вікторія Юріївна

    Cтоматолог-ортодонт