Вітамін D (D3 або холекальциферол) – це стероїдний гормон, який виробляється в організмі при достатньому впливі сонячного проміння (ультрафіолету). До основних способів його одержання, крім перебування на сонці, також відносять правильне харчування та аптечні препарати.

Вітамін D бере участь у регуляції кальцій-фосфорного обміну, гальмує розвиток мікробних інфекцій. Він необхідний підтримки серцево-судинної, дихальної, ендокринної та нервової систем, зміцнення кісток, підтримки імунітету.

Статистика свідчить, що 50-70% пацієнтів стоматологічних клінік через нестачу вітаміну D більш схильні до захворювань зубів.

Основні ознаки дефіциту вітаміну Д:

  • слабкість у м’язах, «ламання» кісток;
  • дратівливість, поганий настрій;
  • металевий присмак у роті;
  • сухість або печіння в ротовій порожнині;
  • розхитування та крихкість зубів;
  • частий карієс.

Як вітамін D впливає на зуби та ясна?

У пацієнтів з дефіцитом вітаміну D частіше виявляють захворювання ясен і пародонту, бувають ускладнення після лікування зубів, погано приживляються імпланти. Це пояснюється тим, що вітамін перешкоджає розвитку мікробів і має протизапальну дію.

Якщо вітаміну D достатньо, то організм швидше справляється із захворюваннями, не дає їм перейти у складнішу форму. За нестачі вітаміну погіршуються результати пародонтальної хірургії, оскільки змінюється рівень прикріплення тканин. Ось чому стоматолог рекомендує перевірити рівень вітаміну D у крові перед початком лікування.

Дефіцит холекальциферолу зменшує норму мінеральної щільності кісткової тканини. Кістки і зуби стають крихкими, тканини пародонту слабшають, що може призвести до випадання імплантатів. Достатня кількість вітаміну D запобігає появі гінгівіту та пародонтиту, зменшує ризик втрати зубів, сприяє правильному формуванню кісткової тканини навколо імплантів. Якщо після лікування або встановлення зубних конструкцій спостерігається повільне загоєння, необхідно перевірити рівень вітаміну D і за нестачі почати приймати препарати, які допоможуть його підвищити.

Вітамін D та зубні імплантати

Зниження рівня вітаміну Д в організмі може призвести до виникнення запальних процесів у ротовій порожнині після проведеного оперативного втручання. Вітамін D активує синтез антимікробних білків та необхідні імунні реакції для захисту організму. Оскільки приживлення зубних імплантів залежить від того, як швидко формується кістка, дефіцит вітаміну D може негативно вплинути на процес утворення нової тканини навколо встановлених конструкцій. Дослідження доводять, що нормальний рівень вітаміну D у крові позитивно впливає на стан кісткової тканини та прискорює процес приживлення імплантатів.

Варто врахувати, що прийом будь-яких біологічно активних речовин для підвищення рівня вітаміну D краще розпочати після діагностики та консультації з фахівцем.

Записатися

Цю послугу надають лікарі

Смірнов Андрій Сергійович

Смірнов Андрій Сергійович

Стоматолог-ортопед, хірург, гнатолог
Федорець Іван Андрійович

Федорець Іван Андрійович

Cтоматолог-хірург, ортопед, гнатолог
Здоровик Тарас Васильович

Здоровик Тарас Васильович

Головний лікар стоматологічної клініки Dent Line, лікар-імплантолог та стоматолог-хірург