Одна з найпоширеніших зубних аномалій – дистопія зуба. Це той випадок, коли зуб при прорізуванні зайняв неправильне місце, заважає правильному зростанню інших та змінює прикус.

Основні ознаки дистопії зуба

Найбільш виражені ознаки дистопії – зсув зубів уперед або, навпаки, назад. Майже кожен другий випадок щелепних дефектів – це дистопія.

Зуби за природою мають певну позицію у роті. При дистопії зуб росте за межею зубної дуги або в потрібному місці, але з нахилом чи усуненням. Найчастіше спостерігаються дистоповані ікла, передні зуби та зуби мудрості (зазвичай нижні).

Неправильна позиція зуба пояснюється тим, що на процес виникнення та зростання зубного зачатку вплинули якісь негативні фактори. Ранній токсикоз, анемія, інфекційні хвороби у перший триместр, а також алкоголь та куріння під час вагітності можуть призвести до різних аномалій. Серед них не лише дистопія, а й адентія чи прорізування «зайвих» зубних одиниць.

Фахівці виділяють кілька факторів розвитку дистопії зуба:

  • внутрішньоутробні (якщо в період виношування дитини у жінки були порушення в роботі щитоподібної залози, нестача вітамінів, сифіліс та деякі інші захворювання, що вплинули на розвиток зубів);
  • філогенетичні (під час еволюції зубощелепний апарат людини став меншим, а кількість зубів майже не змінилася, тому деяким одиницям просто немає місця в роті);
  • місцеві (інфекція в зачатку зуба, несвоєчасне випадіння молочних зубів, фолікулярні кісти, зрощення коренів розташованих поруч зубів, утворення пухлин на місці зубного зачатку та інше).

З появою будь-якої з цих ознак рекомендується терміново звернутися до лікаря стоматологічної клініки “Дент Лайн” у Києві. Самостійно призначати лікування небезпечно для здоров’я!

Симптоми дистопії зуба:

  • травматизація ясен;
  • скупчення нальоту у важкодоступних місцях;
  • неправильний прикус;
  • дискомфорт під час жування;
  • порушення у мові.

Дистопія зуба створює багато проблем. Через аномальне положення зуба можуть бути ускладнення, такі як:

  • стоматит (набряклість, почервоніння, виразки, неприємний запах);
  • катаральний гінгівіт (почервоніння та набряк ясен, біль під час їжі, кровоточивість);
  • пародонтит (розвивається за відсутності лікування, може призвести до втрати зубів);
  • карієс;
  • порушення жувальної функції (в результаті їжа погано засвоюється, виникають проблеми з кишечником, обміном речовин).

Крім того, нерідко біля дистопованого зуба з’являються порожнечі в яснах, де накопичуються залишки їжі та розвиваються патогенні мікроорганізми, що спричиняють запалення. Якщо не розпочати лікування вчасно, виникає спочатку гострий, а потім хронічний абсцес.

При цьому відзначається біль, зуб починає хитатися. У занедбаних випадках інфекція може поширитися та призвести до інтоксикації всього організму.

Дистопія зуба у дітей впливає на розвиток мови дитини. Через порушений прикус положення губ змінюється, щілина між щелепами збільшується або зменшується, вимова шиплячих і свистячих звуків стає важким. Порушення дикції негативно відбивається на спілкуванні, навчанні, дитина стає замкненою.

Діагностика дистопії зуба

Вже під час огляду ротової порожнини стоматолог клініки “Дент Лайн” у Києві бачить зубну аномалію, але для уточнення діагнозу використовують різноманітні додаткові дослідження та маніпуляції. Лікар може призначити:

  • ортопантомографію (розгорнутий панорамний знімок щелепи);
  • телерентгенографію (рентген всього черепа з мінімальними спотвореннями);
  • зняття зліпків (якщо потрібно провести виміри для створення необхідної зубної конструкції) та інше.

Фахівець оцінює складність ситуації та визначає, яким буде лікування дистопії зуба. При цьому лікар обов’язково враховує скільки років пацієнту, його історію хвороби, становище інших зубів, наявність вільних позицій у зубному ряду.

Після вивчення стану ротової порожнини вибирають відповідний спосіб лікування: видалення дефективного зуба або повернення (репозиція) його на потрібне місце.

Репозицію найчастіше призначають підліткам. Це довгостроковий метод лікування. Якщо в зубній дузі є місце, дистопований зуб повертають за допомогою брекетів, елайнерів, пластинок. Ортодонтичні конструкції вибирають індивідуально.

Вилучення проводять тоді, коли в зубній дузі немає місця для дистопованого зуба. У складних випадках, коли необхідна повноцінна операція на щелепі, пацієнта залишають на стаціонарі.

Записатися

Цю послугу надають лікарі

Курило Вікторія Юріївна

Курило Вікторія Юріївна

Cтоматолог-ортодонт
Здоровик Тарас Васильович

Здоровик Тарас Васильович

Головний лікар стоматологічної клініки Dent Line, лікар-імплантолог та стоматолог-хірург