Порожнина рота у людини регулярно піддається найрізноманітнішим впливам, причому не завжди сприятливим. Це може бути занадто гаряча або дуже кисла їжа, патогенні бактерії й віруси. Цим діям перешкоджає слизова оболонка, яка покриває всю ротову порожнину, і служить не тільки захистом, але й виконує безліч інших функцій.
Будова слизової в ротовій порожнині є унікальною та складною, вона дуже добре забезпечується кров’ю, вирізняється високими регенеративними властивостями, поділ клітин в ній здійснюється швидко і часто. На відміну від шкірного покриву, пошкоджена слизова відновлюється в більш короткі терміни. Однак, і на ній можуть виникати запальні процеси – стоматити, які мають свої особливості, відрізняються від інших патологій і розглядаються окремо від гінгівіту (захворювання ясен) та пародонтиту. Існує кілька різних причин, що сприяють розвитку стоматитів.
Стоматит фото у роті – інфекційні причини
В основному запалення слизової оболонки рота утворюються через вірусні та бактеріальні інфекції. Одним з найскладніших і досить болючих є інфікування вірусами простого герпесу. Герпетичний стоматит підрозділяється на дві стадії:
- Гостра – первинне інфікування;
- Рецидивна (хронічна). Проходячи через гостру стадію, цей вид герпетичного стоматиту може проявитися у вигляді загального інфікування всього організму, якщо існують провокуючі фактори.
Стоматит, викликаний вірусами герпесу, нерідко переходить в афтозну фазу, коли на слизовій оболонці утворюються ерозії, афти (невеликі виразки жовтувато-сірого кольору з яскраво-червоним обідком) і навіть дуже хворобливі виразки.
Особливим видом стоматиту є афтозна хронічна форма, при якій практично відразу ж виникають афти. Поки природа такої появи стоматиту не з’ясована, але фахівці припускають, що його також провокують віруси, бактерії й порушення вітамінного балансу.
Вельми специфічною інфекцією, яка сприяє появі стоматиту, є ураження слизової грибами роду Candida. Захворювання називається кандидозом (молочниця), при якому слизова покривається білими крапками, а в міру розмноження грибка з’являється суцільний білястий наліт. Розвиток кандидозу відбувається через недотримання гігієни порожнини рота, фізіологічних порушень, а також його можуть спровокувати деякі лікарські препарати (наприклад, антибіотики).
Дуже часто молочниця з’являється у дітей і може бути дуже небезпечною для їхнього здоров’я. Первісна інфекція, виникнувши на слизовій в ротовій порожнині, може вразити внутрішні органи та системи, що стане суттєвою загрозою для всього організму.
Виключно бактеріальна інфекція, що провокує стоматит, спостерігається значно рідше. Зазвичай вона супроводжується вірусним інфікуванням (наприклад, стрепто-стафілококові ураження).
Інші причини стоматиту, фотографії
Крім інфікування вірусами та бактеріями, існують й інші чинники, що викликають запальні процеси, які виникають на слизовій оболонці в ротовій порожнині:
- місцеві і загальні алергії. Подібні реакції можуть спровокувати будь-які продукти харчування, лікарські препарати, матеріали, що використовуються при лікуванні зубів, засоби, призначені для догляду за ротовою порожниною тощо;
- утворення зубного нальоту, множинні каріозні ураження зубів;
- непрофесійно встановлені протези та ортодонтичні засоби (брекети);
- брак в організмі певних речовин, наприклад, вітамінів групи А, В, С, фолієвої кислоти, заліза;
- травми слизової оболонки (механічні пошкодження, опіки);
- інтоксикація внаслідок вживання алкоголю, куріння, отруєння сполуками металів.
Стоматит може стати побічним проявом таких захворювань, як кір і дифтерія, патологій шкірного покриву та кровоносної системи, порушень гормонального фону і обміну речовин.
Найчастіше запальний процес на слизовій оболонці рота з’являється через систематичне порушення правил гігієни та внаслідок ослабленого імунітету організму. Стоматит може бути пов’язаний з підвищеною сухістю ротової порожнини, що призводить до різкого ослаблення захисних функцій слизової. Слинними залозами продукується до півтора літрів рідини на добу, а її дефіцит порушує баланс кислотності й неорганічних речовин, внаслідок чого знижується імунітет слизової оболонки.
Основні симптоми стоматиту
Ознаки виникнення стоматиту різні та мають свої особливості залежно від виду, форми та стадії захворювання.
Спільними симптомами є почервоніння і набряки слизової оболонки рота, хворобливі відчуття при вживанні гарячої, кислої чи гострої їжі, специфічний запах з рота, сильне або слабке слиновиділення, а також поява виразок, ерозій, великих виразкових уражень.
Діагностика і лікування стоматиту в Україні
Первинний діагноз встановлює лікар-стоматолог клініки “Дент Лайн” в Києві в процесі огляду й на підставі клінічної картини, він же і здійснює місцеве лікування симптомів. У складних і неординарних випадках призначається лабораторна діагностика, а лікування проводиться спільно з лікарями алергологами, імунологами та дерматологами.
Місцеве симптоматичне лікування стоматиту включає в себе:
- полоскання знеболюючими і антисептичними засобами, в тому числі розчинами з рослинними екстрактами;
- використання лікарських препаратів, які сприяють загоєнню і відновленню слизової оболонки (після згасання гострої первинної стадії);
- усунення подразників і провокативних причин (лікування каріозних уражень, зняття зубного нальоту).
Місцеве медикаментозне лікування стоматиту здійснюється на підставі точно визначеного діагнозу, коли встановлені фактори, що сприяють виникненню стоматиту. Для цього застосовують антибактеріальні, противірусні та протигрибкові лікарські засоби (мазі, аплікації, гелі, розчини).
Загальне лікування зазвичай здійснюється в стаціонарних умовах, коли необхідно усунути внутрішні причини виникнення стоматиту (патології внутрішніх органів). Терапія полягає в призначенні лікарських препаратів, які приймаються за певною схемою, і в фізіотерапевтичному лікуванні.
Профілактика стоматиту у дітей і дорослих
Якщо є сприятливі фактори, то запобігти появі стоматиту складно, зазвичай роблять загальний комплекс заходів, щоб знизити ризик розвитку захворювання та появи ускладнень.
Герпетичний стоматит (особливо в гострій стадії) дуже заразний, передається повітряно-крапельним шляхом і через контактування, тому необхідно ізолювати хворого, щоб уникнути поширення інфекції. Але тут є певні складності: оскільки інкубаційний період триває до 26 днів, можна не помітити перші симптоми захворювання.
До профілактичних заходів належать регулярні відвідування стоматолога з метою видалення зубних нальотів і лікування карієсу, суворе дотримання гігієнічних правил догляду за порожниною рота, своєчасне усунення пошкоджень слизової оболонки і зміцнення загального імунітету.