Ендодонтичне лікування полягає в лікуванні кореневих зубних каналів , тієї частини, де знаходиться пульпа, «нерв». При розвитку карієсу руйнується емаль, внаслідок чого бактерії проникають у дентин і всередину зуба. В результаті інфікування зубної порожнини виникає запальний процес, від якого пульпа гине, а запалення переходить на тканини навколо зуба.
Оптичні прилади в лікуванні кореневих каналів
При ендодонтичному лікуванні, проведеному ретельно і якісно, ризик виникнення ускладнень практично виключається. Щоб правильно і професійно запломбувати канали зубного кореня , їх спочатку необхідно підготувати, тобто розширити та пройти по всій довжині. З особливою увагою слід поставитися до складних і важкопрохідних каналів, які нерідко зустрічаються у пацієнтів.
У стоматологічній клініці «Дент Лайн» (Київ, Поділ) при ендодонтичному лікуванні застосовується оптичне обладнання, що дозволяє повністю контролювати проведення процедури і допомагає визначити анатомічну будову каналів. У результаті фахівці можуть чітко бачити всю внутрішню структуру зуба, коріння, розташування відгалужень і наявність вигинів, тому виникнення ускладнень після лікування зведено до мінімуму.
Особливо важливо застосовувати оптичні прилади в тих випадках, коли попереднє лікування було проведено неправильно та не якісно, і коли доводиться переліковувати кореневі канали зубів . Стоматологи клініки «Дент Лайн» за допомогою такого обладнання можуть відразу виявити і виправити допущені раніше помилки, прибрати уламки інструментів і лікувати зуби навіть при гранулемах і кістах.
Згідно зі статистичними даними, майже в 60-70% кореневі канали пломбуються неякісно, внаслідок чого розвивається запальний процес, що приводить в підсумку до втрати зуба.
Показання до лікування кореневих каналів зубів
Ендодонтичне лікування застосовується і в наступних випадках:
- Гострий пульпіт -запальний процес, що протікає в пульпі зуба, внаслідок глибокого каріозного ураження тканин зубів. При цьому інфікується судинно-нервовий пучок, що викликає дуже сильний біль, який посилюється при різних подразниках;
- Хронічний пульпіт – уповільнений запальний процес судинно-нервового пучка, який може бути внаслідок таких причин: глибокого карієсу, об’ємних реставрацій, хронічних травм зуба, наявності в зубі глибоких тріщин;
- Періодонтит – наявність запалення за верхівкою кореня зуба. Симптоми періодонтиту можуть бути найрізноманітнішими: від відсутності до сильного болю при дотику до зуба і реакції зуба на гаряче;
- Свищеві ходи – іноді утворюються при великих ураженнях кісткової тканини внаслідок періодонтиту;
- Травми зуба ;
- У рідкісних випадках – за ортопедичними показаннями.
Якщо при цих патологіях не застосовувати лікування, то уражений зуб доведеться видаляти. Складність ендодонтичних процедур полягає в тому, що вони проводяться всередині зуба, тому стоматолог повинен володіти хорошими знаннями, великим досвідом, інтуїцією і володіти різними техніками і методами. Полегшити роботу фахівця допомагає оптичне високоточне обладнання, яке успішно та ефективно використовується в стоматологічній клініці «Дент Лайн» в Києві на Подолі.
Ендодонтичне лікування кореневих каналів
Перед тим, як приступити до лікування, стоматолог повинен підготувати зуб:
- видалити тканини, які уражені карієсом;
- відновити сильно зруйновані частини коронки зуба;
- усунути пульпи;
- знаходження всіх каналів, а також їх відгалужень;
- визначити глибину каналів зубного кореня;
- механічна розробка каналів;
- хімічна обробка каналів;
- герметична обтурація.
Щоб правильно і ретельно провести всі ці процедури, може виникнути необхідність в декількох відвідинах стоматолога. У перервах між візитами на уражений зуб встановлюють коронку або тимчасово пломбують.
Нерідко в лікувальній практиці стоматологи стикаються зі складними і важкопрохідні каналами. Якщо канали не знайдені, то також неправильно буде проведена механічна обробка і пломбування. При цьому можуть виникнути такі ускладнення:
- недопломбування, в результаті якого розвивається періодонтит і можуть з’явиться кісти;
- перепломбування може стати причиною тривалих болів.
Саме тому слід дуже ретельно і з використанням спеціального інструментарію проводити заміри глибини кожного каналу. Потім здійснюється механічна обробка, в процесі якої канал розширюється, що робить його придатним для гарної хімічної обробки. Якщо цього не зробити, то можуть залишитися патогенні мікроорганізми, що призведе потім до ускладнень після лікування.
Для обробки каналу використовується ручний інструмент і ендодонтичний наконечник. Після розширення і обробки каналу приступають до його пломбування.
Методи пломбування кореневих каналів
Існує кілька способів пломбування:
- метод однієї пасти. Вважається застарілим через високий ризик виникнення ускладнень, тому фахівці більшості стоматологій воліють його не використовувати;
- метод одного штифта. Краще, ніж перший, але ускладнення також виникають досить часто;
- використання системи «термофена». У якості пломбувального матеріалу застосовується гутаперча, розігріта до тягучого стану, яка згодом застигає і твердне. Ця процедура досить складна, тому вартість такого лікування доволі висока;
- метод летеральної конденсації гутаперчі. Це найбільш поширений спосіб, який дає хороші результати, якщо лікування проведено правильно і якісно.
- Метод вертикальної конденсації гутаперчі дозволяє заповнити всі відгалуження каналів, навіть з нестандартною будовою каналів.
Результати пломбування каналів оцінюються за рентгенівськими знімками, при розгляді яких слід звернути увагу на наступні чинники:
- канал повинен бути повністю, до самої верхньої частини кореня, заповнений пломбувальними матеріалами, білий колір яких добре видно на знімку;
- заповнення каналу гутаперчею має бути щільним, без утворення пустот.
Фахівці стоматологічної клініки «Дент Лайн» в Києві при ендодонтичному лікуванні використовують високоточні оптичні прилади, а саме дентальний мікроскоп Kaps SOM 900 , що дозволяє їм проводити пломбування якісно і з відмінними результатами!