Через те, що молочні зуби мають більш тонку емаль, ніж постійні, в дітей частіше розвивається карієс.

Якщо відкладати відвідування лікаря на потім, карієс дає ускладнення, при якому уражаються кровоносні судини та нервові пучки всередині зуба. Так розвивається пульпіт.

Основні причини виникнення пульпіту молочних зубів:

  • запущений карієс;
  • сколи або тріщини на емалі через травму зуба;
  • неякісне попереднє лікування;
  • слабкий імунітет.

Зубки дитини вимагають ретельного домашнього догляду та систематичного спостереження в дитячого стоматолога. Необхідно терміново звернутися до лікаря, якщо у дитини спостерігаються такі симптоми:

  • зубний біль (залежно від стадії захворювання може бути гострим або ниючим);
  • кровоточивість ясен при чищенні зубів;
  • підвищена чутливість під час пиття або прийому їжі;
  • запалення підщелепних лімфовузлів.

Пульпіт протікає у гострій та хронічній формі. Гостра спостерігається не так часто, але вона має виражену симптоматику та проходить у дві стадії:

  1. Серозна. Всередині зуба з’являється рідина, починаються болі, що посилюється вночі або при пережовуванні їжі. Процес найчастіше виникає в зубках, коріння яких не встигло сформуватися.
  2. Гнійна.На розвиток цієї стадії впливає активність бактерій, стан зуба, імунітет малюка. Якщо гній відходить, то біль помірний, якщо відтоку гною немає (через каріозну порожнину або свищ у яснах), біль посилюється при жуванні. При цій стадії можливе підвищення температури та погіршення загального стану дитини.

Хронічний пульпіт відрізняється не сильно вираженою симптоматикою. Болі виникають, якщо є «подразники» (гаряча або холодна їжа, солодощі). Дитина може особливо акцентувати увагу на хворобливих відчуттях, починає жувати однією стороною. При хронічній стадії з рота утворюється неприємний запах. Небезпека цієї стадії в тому, що через слабко помітну симптоматику запалення вражає більше тканин.

Розрізняють три види хронічного пульпіту:

  • фіброзний (найчастіша форма, болі короткочасні, каріозна область невелика, може бути кровоточивість);
  • гіпертрофічний (при цій формі пульпова тканина розростається та заповнює каріозну порожнину, коронка зуба сильно зруйнована);
  • гангренозний (найважча форма, зуб темніє, з’являється гнильний запах через тканини, що розкладаються, можливе запалення періодонту, поява свища).

Коли потрібне лікування пульпіту у дітей?

Часто при запаленні пульпи болючі відчуття не доставляють дітям сильного дискомфорту. При цьому процес руйнування зубних тканин відбувається швидко. Своєчасне відвідування дитячого стоматолога клініки “Дент Лайн” у Києві на Подолі допоможе уникнути розвитку ускладнень.

Важливо звертати увагу на скарги дитини під час їди або якщо малюк відмовляється від їжі. Терапію пульпіту молочних зубів потрібно проводити відразу ж при виявленні захворювання, щоб не розвинулися більш тяжкі патології (періодонтит, періостит).

Які існують методи лікування пульпіту молочних зубів?

Робота з молочними зубами загалом не дуже відрізняється від обробки постійних зубів. Якщо до лікаря звернулися надто пізно і є загроза, що інфекція через кровоносну систему поширюватиметься по всьому організму, зуб видаляють. Але здебільшого молочні зуби успішно лікуються, тому що видалення зубів може порушити прикус.

Лікування пульпіту молочних зубів проводять різними способами:

  • традиційний (лікування за три візити: при першому відвідуванні розкривається нерв, у порожнину закладають спеціальні ліки з миш’яком на 1-2 дні або до тижня, якщо без миш’яку, під час другого відвідування лікар закладає суміш для муміфікації пульпи, при третій зустрічі ставлять постійну пломбу);
  • сучасний (всього за один візит можна видалити нерв, уражені тканини, обробити канали та закрити порожнину пломбою, при такому лікуванні використовують засоби, які розсмоктуються при зміні зубів);
  • вітальна ампутація пульпи (стоматолог прибирає інфіковані тканини та верхню ділянку нерва, обробляє залишок живої пульпи антисептиком, використовує протизапальні ліки та закриває порожнину, при цьому метод зуб повністю зберігає свої функції).

Якщо у молочних зубів ще не сформувався корінь, вибирають такий метод лікування, який допоможе уникнути зараження зачатка постійного зуба та не порушити формування кореня. У таких випадках найчастіше проводять повну ампутацію пульпи, закладають ліки з кальцієм і за кілька днів ставлять постійну пломбу.

Метод екстирпації (повного видалення) пульпи показаний, якщо захворювання запущено, дитина не може спати ночами через сильний зубний біль. Лікар робить анестезію, видаляє всі уражені тканини, розкриває зуб, прибирає пульпу, обробляє канали та закриває порожнину пломбою з кальцієм.

Чи потрібно лікувати пульпіт молочних зубів?

Однозначно так. Якщо не лікувати молочні зубки, інфекція може стати згубною для зачатків постійних зубів. Оптимальний графік відвідування дитячого стоматолога – раз на три місяці.

При виявленні пульпіту можна провести лікування за одне відвідування клініки. Для якісної та безболісної процедури використовують сучасні матеріали та новітні технології. Процес відбувається під контролем безпечного рентгена.

Записатися

Цю послугу надають лікарі

Шевченко Олена Валентинівна

Шевченко Олена Валентинівна

Дитячий стоматолог