Міцні та здорові зуби – запорука привабливої, красивою усмішки й нормального функціонування травної системи. Щоб зберегти їх такими як можна довше, необхідно постійно дотримуватися певних правил догляду і слідувати порадам, які дають професіонали естетичної стоматології на Подолі “Дент Лайн”.

  1. Чищення зубів має здійснюватися двічі на день

Це найголовніше правило догляду за порожниною рота, але виконують його далеко не всі. Адже чистка зубів після ранкового прийому їжі та перед сном є дійсно важливою процедурою.

Справа в тому, що зуби постійно покриваються тонкою плівкою, до якої прилипають бактерії, частинки їжі й компоненти слини, в результаті чого утворюється зубний наліт. За своєю структурою він не дуже жорсткий, тому легко забирається зубною щіткою.

Якщо цей наліт не знімати два рази на день, то він перетвориться на зубний камінь, від якого не вийде позбутися самостійно. Тому рекомендується відвідувати стоматолога та гігієніста двічі на рік.

Важливо! Після вживання продуктів з підвищеною кислотністю не слід чистити зуби відразу, а необхідно почекати 40-60 хвилин. Справа в тому, що кислота розм’якшує поверхню емалі, і чистка відразу після прийому таких продуктів може призвести до її незворотних ушкоджень.

  1. Техніка чищення зубів повинна бути ефективною

Необхідно правильно вибрати зубну щітку, її щетинки мають розташовуватися під кутом в 45º до поверхні зубів. Рухи слід здійснювати плавно, наче змітаючи залишки їжі, у напрямку від ясен до ріжучих країв. Очищати також потрібно і внутрішню сторону зубів, і язик.

Важливо! Не рекомендується сильно тиснути на щітку, оскільки це не тільки не підвищить ефективність чищення, але може завдати шкоди. Щоб перевірити силу тиску, використовується простий спосіб: якщо при натисканні щіткою на ніготь на пальці утворюється біла пляма, значить, потрібно зменшити силу тиску під час чищення.

  1. Чищення зубів має тривати певний час

Напевно, всім відомо, що чистка зубів повинна тривати не менше 3 хвилин, але знову ж таки не всі приділяють цій процедурі стільки часу. Але зараз розроблено так багато ефективних технік і способів, що цілком достатньо чистити зуби по 2 хвилини. І зовсім нескладно приділити всього 4 хвилини на день для цього заняття, щоб зуби і ясна завжди були здоровими.

Якщо важко стежити за часом, можна включити улюблену пісню (тривалість якої не більше 3 хвилин) і, насолоджуючись мелодією, почистити зуби і отримати гарний настрій.

  1. Після кожного чищення слід ретельно мити зубну щітку

Зубна щітка після чистки повинна бути дуже ретельно вимита і зберігатися у вертикальному положенні. При цьому британські вчені з’ясували, що при зливі води в унітазі дуже дрібні бризки з мікробами розлітаються в радіусі до 2 метрів, тож бажано зубну щітку прибирати від цього сантехнічного пристрою якомога далі.

  1. Необхідно регулярно міняти зубну щітку

Лікарі стоматологи клініки Dent Line в Києві рекомендують міняти зубну щітку через кожні 3 місяці. Щоб не забути, коли була куплена попередня щітка, можна купувати її з настанням наступного пори року, наприклад, в січні, квітні, липні та жовтні.

Якщо у щітки щетинки «розтріпалися» і втратили первісну форму, то її необхідно відразу змінити, оскільки чистити вона вже буде не якісно і може травмувати ясна.

Важливо! Зміна щітки необхідна після того, як людина перехворіла простудним вірусним захворюванням. Після повного одужання слід придбати нову щітку!

  1. Рекомендується щодня використовувати зубну нитку

Хоча б 1 раз на день потрібно користуватися зубною ниткою. Оскільки у кожного зуба 5 поверхонь, під час чищення щіткою близько 40% цих поверхонь вона «дістати» не може. А ось зубною ниткою можна дуже ефективно усунути наліт і вичистити застрягли частинки їжі з міжзубних просторів. До того ж, ці ділянки підступні, адже якщо там почне розвиватися карієс, то він вразить відразу два зуба.

При використанні зубної нитки необхідно дотримуватись певних правил: не потрібно занадто різко її смикати, щоб не завдати яснах травму, яка згодом може перерости в хронічне запалення. Рухи повинні бути плавними в напряму вгору і вниз. Для ефективного очищення міжзубного простору ниткою потрібно як би «виводити» букву «С» спочатку у одного зуба, потім в іншого.

Для зручності можна використовувати спеціальні тримачі зубних ниток, які продаються в аптеці. Там же є і готові одноразові «рогатки», які з легкістю допоможуть очистити простір між зубів.

Важливо! Спочатку необхідно правильно очистити зуби щіткою, застосовуючи ефективні техніки, і тільки потім користуватися ниткою. Причому, нитки бувають різними і підбирати їх слід персонально для кожної людини.

  1. Необхідно зменшити споживання шкідливих для зубів напоїв

Найбільш шкідливими не тільки для зубів, але і для здоров’я вважаються енергетичні та газовані напої, в яких міститься багато цукру. До того ж більшість з них відрізняються підвищеною кислотністю, яка роз’їдає емаль і стоншує її. Якщо вживати такі напої часто і регулярно, то зуби стануть чутливими, а на емалі можуть утворитися незворотні ураження.

  1. Для вживання напоїв бажано використовувати трубочку

Солодкі та кольорові напої можуть змінити колір зубів, тому краще пити їх через трубочку. Це зменшить контакт між зубами та рідиною і запобіжить фарбуванню емалі. Тому звичайна соломинка, через яку можна навіть смакувати червоне вино, здатна зберегти білизну зубів.

  1. Не слід розгризати зубами дуже тверді продукти

Щоб не травмувати ясна і не пошкодити або не зламати зуби, не потрібно розколювати ними горіхи, розгризати тверді льодяники або лід, відкривати кришки, виймати пробки з пляшок тощо. Краще для цього використовувати спеціальні пристрої й інструменти.

  1. Перекуси не повинні бути частими

Справа в тому, що після вживання їжі в роті порушується кислотно-лужний баланс, і для його відновлення потрібен певний час. Якщо все ж дуже хочеться перекусити, слід відмовитися від тієї їжі, яка липне до зубів (солодощі, чіпси, пластівці), краще з’їсти овоч або фрукт.

Важливо! Після вживання лимона або кислих яблук не слід відразу чистити зуби або їсти тверді продукти (сухарики, ядра горіхів та ін.). Потрапивши на зуб, кислота розм’якшує емаль, що робить її вразливою для твердих частинок.

  1. Після прийняття їжі можна використовувати жуйку

Якщо після вживання їжі відсутня можливість почистити зуби, можна скористатися жувальною гумкою, в якій немає цукру і яку досить пожувати протягом 15-20 хвилин. Це механічно усуває частинки їжі та стимулює вироблення слини для відновлення балансу в порожнині рота. Але тривале жування гумки (понад 20 хв.) не тільки не дасть потрібного ефекту, але може завдати шкоди.

  1. Слід позбутися шкідливих звичок (куріння)

Щоб зуби залишалися білими, а ясна здоровими, не потрібно палити. Від сигаретного диму емаль стає жовтою або навіть коричневою, куріння негативно впливає на ясна і підвищує ризик виникнення злоякісних захворювань.

  1. Жінкам потрібно правильно вибирати помаду

Якщо грамотно вибрати колір помади, то можна вигідно відтінити колір зубів. Візажисти зазвичай застосовують коректори, які приховують недоліки: так, зелений колір приховає почервоніння шкіри, а персиковий – темні кола під очима. Щоб усмішка була ще гарнішою, вони рекомендують використовувати помаду холодних тонів.

  1. Не слід вибілювати емаль зубів самостійно

Більшість з тих методів, які зараз можна знайти у всесвітній павутині, не тільки не дадуть ніякого ефекту, а й можуть завдати шкоди зубам. Не потрібно освітлювати емаль оцтом, не слід використовувати соду, натираючи зуби, вона не тільки руйнує емаль, але завдає травми яснам.

Зараз в стоматології є безліч різних методів для відбілювання зубів. Краще звернутися до фахівця, і він індивідуально підбере відповідний спосіб повернути емалі білизну.

  1. Необхідно постійно стежити за станом зубів і ясен

Якщо на яснах з’явилися прищики, водянисті або гнійні освіти, слід негайно звернутися до стоматолога. Втім, відвідувати його рекомендується хоча б один раз на півроку.

Записатися

Цю послугу надають лікарі

Черненька Юлія Олегівна

Черненька Юлія Олегівна

Стоматолог-терапевт, ендодонт
Антоненко Андрій Володимирович

Антоненко Андрій Володимирович

Стоматолог-ендодонт
Смірнов Андрій Сергійович

Смірнов Андрій Сергійович

Стоматолог-ортопед, хірург, гнатолог
Марусенко Марина Іванівна

Марусенко Марина Іванівна

Стоматолог-терапевт, ендодонт
Федорець Іван Андрійович

Федорець Іван Андрійович

Cтоматолог-хірург, ортопед, гнатолог
Курило Вікторія Юріївна

Курило Вікторія Юріївна

Cтоматолог-ортодонт
Прудіус Євген Миколайович

Прудіус Євген Миколайович

Cтоматолог-ортопед
Здоровик Інна Юріївна

Здоровик Інна Юріївна

Завідуюча терапевтичним відділеням, стоматолог-терапевт, ендодонтист
Здоровик Тарас Васильович

Здоровик Тарас Васильович

Головний лікар стоматологічної клініки Dent Line, лікар-імплантолог та стоматолог-хірург