Вуздечка язика – це тоненька еластична складка слизової оболонки, яка знаходиться під язиком і з’єднує його з нижньою щелепою. Вона необхідна для нормальної рухливості язика і грає велику роль у пережовуванні, ковтанні, вимові звуків.
Довжина вуздечки у людини в дорослому віці приблизно 25-30 мм. У малюків до року вуздечка приблизно 8 мм, у дітей 4-5 років вже 15-17 мм. Саме довжина впливає на те, чи з’являться мовні дефекти. Якщо складка слизової занадто коротка чи довга спеціалісти рекомендують зробити пластику.
Показання до проведення пластики вуздечки язика:
- є складнощі при грудному вигодовуванні (дитина не може правильно охопити сосок, процес смоктання слабий, що призводить до недоїдання і повільного набору необхідної ваги);
- наявні ортодонтичні показання (якщо вуздечка коротка, щелепа неправильно розвивається, зуби можуть рости під нахилом всередину);
- є складності при вимові деяких звуків (при неправильній довжині складки під язиком, він погано рухається, у дітей формується неправильна вимова, з’являється картавість та шепелявість);
- наявні пародонтологічні показання (зменшення м’якої тканини біля зубів, оголення коренів).
Треба чи не треба робити пластику вуздечки язика вирішує спеціаліст клініки “Дент Лайн” у Києві після огляду та консультації.
Попри те, що процедура безпечна та швидка, вона має протипоказання до проведення.
Пластику вуздечки не проводять, якщо виявлені:
- інфекційні захворювання ротової порожнини;
- карієс;
- онкологічні захворювання;
- порушення згортання крові;
- психічні розлади та ін.
Важливо пам’ятати, що лише спеціаліст може точно визначити наявність показань та протипоказань до підрізання вуздечки.
Пластика вуздечки язика в Києві – як проходить операція?
У немовлят складка слизової оболонки під язиком тонка та без нервових закінчень, тому зазвичай малюки не відчувають болі чи якогось дискомфорту під час процедури. Лікар проводить френотомію (поперечний розріз) за допомогою ножиць чи скальпеля. Так, батьки можуть попросити використати місцеву анестезію, але дитя швидко заспокоїться, якщо одразу після процедури прикласти його до грудей матері.
Діткам до 5 років корекцію вуздечки проводять під місцевою анестезією (найчастіше використовують спрей з новокаїном або лідокаїном).
Дітям шкільного віку та підліткам для корекції вуздечки язика призначають френулопластику. Ця процедура передбачає вже не тільки використання місцевої анестезії, а й накладання швів. В залежності від особливостей патології, процедура може проводитись декількома способами:
- розрізання (лікар розсікає складку та стягує бічні частини швами, захоплюючи при цьому більш глибші тканини);
- видалення (спеціаліст робить розрізи зверху та знизу на вуздечці у вигляді трикутників, після чого зшиває рану хірургічними нитками, які з часом самі розсмоктуються);
- зміна місця кріплення (лікар робить два надрізи, виділяє смужку тканини, зменшує відстань між краями рани за допомогою швів і пришиває смужку до поверхні).
Як підготуватися до пластики вуздечки язика?
Перед процедурою необхідно:
- попередити лікаря про наявну алергію на будь-які препарати;
- здати аналізи, щоб перевірити згортання крові та визначити захворювання, що є протипоказанням до проведення процедури;
- дати дитині їсти, тому що після пластики вуздечки деякий час вживання їжі може бути трохи неприємним.
Лікар в залежності від стану порожнини рота вирішує проводити чи не проводити гігієнічну чистку перед хірургічним втручанням.
Як проходить реабілітація?
Немовлят можна годувати одразу після корекції вуздечки. Старшим діткам в перші години після процедури їсти не можна. Також до повного загоєння необхідно утримуватись від вживання гострого, кислого, солоного, занадто гарячого та холодного. Під час реабілітації рекомендовано робити гімнастику для язика та робити полоскання ротової порожнини спеціальними антисептичними розчинами.