Гранулема зуба – це запальний процес, що протікає в періодонті, зовні вона являє собою округле утворення, яке знаходиться поруч із зубним коренем.
Головною небезпекою захворювання є те, що протікає воно без яскраво виражених симптомів , причому тривалий час.
Лікування гранульоми зуба
Виявити гранульому на ранніх стадіях практично неможливо, тому лікування зазвичай починається, коли запалення переходить у більш активну фазу, що супроводжується почервонінням, пухлиною на яснах і гнійними виділеннями.
Внаслідок гострого запального процесу утворюється свищ, через який витікає гній.
Види гранульоми зуба
Залежно від форми гранульома буває:
- прикоренева гранульома. Знаходиться поруч з коренем зуба;
- міжкоренева гранульома. Розташовується між зубним корінням;
- апікальна гранульома. Патологія розвивається поруч з апікальним отвором зуба.
Але найчастіше гранульома з’являється у верхівці зубного кореня.
Причини виникнення захворювання
Гранулема зуба – це маленька капсула розміром близько 8 мм, в якій накопичується інфікована рідина. Її утворення проходить у кілька етапів: спочатку через запущені каріозні ураження в пульпу потрапляють патогенні мікроби, які провокують запалення, і пульпа гине.
Потім активно розмножуються мікроорганізми, які заповнюють канали коренів і відбувається ураження верхівки кореня зуба, цей процес може тривати від кількох місяців до 2-3 років.
Причини виникнення гранульоми зуба:
- Періодонтит – запальний процес, що вражає тканини, які знаходяться навколо зуба;
- Ускладнений пульпіт . Інфекція починає поширюватися від запаленого нерва, що знаходиться в зубному корені;
- Травмовані і зламані зуби, через які відкрито доступ інфекції до коріння зубів;
- Неякісно проведене лікування з недотриманням антисептичних процедур;
- Ускладнення, що виникли в результаті ендодонтичних маніпуляцій.
Появу гранульоми можуть спровокувати деякі зовнішні фактори, що роблять негативний вплив на організм: стресові ситуації, простудні захворювання, переохолодження, фізичні перевантаження, зміна кліматичних умов.
Симптоми гранульоми зуба
Через те, що початкове захворювання протікає без симптомів, виявити його може тільки стоматолог при огляді.
Але поки гранульома не набуде значних розмірів, про її наявність може не знати і пацієнт, і не виявити лікар. Однак, зі збільшенням патологічного утворення виникають такі симптоми, як почервоніння, припухлість ясен і хворобливі відчуття в цій області.
При нагноєнні гранульоми ясна починає опухати і з’являється зубний біль, що підсилюється при пережовуванні їжі. При цьому можливо витікання гною з отвору між яснами і зубом.
Нагноєння гранульоми може спровокувати виникнення флюсу, на тлі якого у пацієнта підвищується температура тіла, болить голова і він відчуває загальну слабкість та посилення зубного болю. Хронічний і безсимптомний перебіг захворювання може призвести і до утворення кісти, через яку гранульома відмежовується від тканин навколо неї і формується капсула щільної структури, наповнена бактеріями.
Діагностика гранульоми
На початковій стадії виявити гранулему не є можливим. Зазвичай вона діагностується тільки після нагноєння або виникнення певних симптомів, що сигналізують про її розростання. Без додаткових досліджень навіть стоматолог не може розпізнати це захворювання. Виявляється патологія найчастіше випадково при проведенні радіовізіографії, яка призначається за зовсім інших причин.
Щоб підтвердити наявність гранульоми, необхідно зробити рентгенівський знімок, який дозволить диференціювати її від інших захворювань зі схожими ознаками. При наявності зубної гранульоми на знімку буде видна темна округла пляма, розташована поряд із зубним коренем.
Лікування і профілактика гранульоми зуба
При виникненні нагноєння та збільшенні гранульоми, які супроводжуються появою пухлини і почервоніння на яснах, зубним болем або гнійними виділеннями, слід негайно відвідати стоматолога клініки Dent Line. Інакше можна отримати дуже серйозні проблеми зі здоров’ям, аж до зараження крові.
Лікування гранульоми здійснюється наступними методами:
- Терапевтичний. Ця методика ефективна лише при виявленні гранульоми на початковій стадії й полягає в призначенні антибіотиків і лікуванні кореневих каналів. Якщо почати таке лікування своєчасно, то можна усунути інфекцію й початкове запалення досить ефективно, в короткий термін і зберегти уражений зуб.
- Хірургічний. На більш пізніх стадіях, коли гранульома набуває значних розмірів, терапія медикаментами не приносить результатів. У цьому випадку застосовують хірургічне втручання.
Щоб запобігти виникненню гранульоми зуба, слід суворо дотримуватися правил профілактики, тобто двічі на день здійснювати гігієнічні процедури порожнини рота, регулярно міняти зубну щітку і раз на півроку відвідувати стоматолога клініки “Дент Лайн” в Києві для огляду.