
Флос – або зубна нитка – це дуже зручний пристрій, який допомагає очистити міжзубний простір, до якого не дістає щітка. Спершу користуватися ниткою може бути незвично, але вправність швидко з’являється, а коли всі рухи стають автоматичними – очищення відбувається всього за декілька секунд.
Навіщо зубна нитка потрібна?
Інколи неможливо повноцінно очистити всю ротову порожнину лише за допомогою щітки або полоскання.
Трапляється, що дрібні частинки їжі так застряють між зубами, їх ніяк не дістати, з’являється дискомфорт, усмішка візуально стає неестетичною. Такі проблеми вирішує флос.
Чому все більше людей використовують зубну нитку?
Основні причини:
- профілактика захворювань ясен (невидимі частинки їжі створюють наліт, потім з’являється камінь, який нерідко призводить до гінгівіту);
- повноцінна гігієна зубів (при хорошому очищенні в ротовій порожнині залишається набагато менше бактерій, які викликають карієс, запалення);
- зручність використання у будь-який час та в будь-якому місці;
- свіже дихання (якщо між зубами залишається навіть найменша частина продуктів, що різко пахнуть, співрозмовнику буде не дуже приємно розмовляти).
Зубна нитка захищає від хвороботворних мікробів, які при поганій гігієні рота можуть потрапити в кровоносну систему та рознестись по всьому організму. Крім того, флос допомагає заощадити на майбутніх стоматологічних послугах, тому що регулярне його використання знижує ризик утворення карієсу у важкодоступних зонах.
Як обрати зубну нитку?
Це тільки здається, що виріб простий. Насправді існує багато видів флосів. Перед першою покупкою потрібно проконсультуватися зі своїм стоматологом. Розрізняються зубні нитки за кількома ознаками:
- за типом поверхні (вощена – оброблена воском, легко ковзає, просто використовувати, невощена – з більш шорсткою поверхнею, має велику зчіпку, краще очищує);
- за матеріалами (натуральні шовкові нитки (часто швидко рвуться) або міцні синтетичні аналоги (капрон, тефлон та інші));
- просочення (антисептиком, ароматизатором, фтором);
- за формою (круглі, пласкі).
Є флоси, які на мотку тоненькі, але під час застосування розбухають, через це щільніше прилягають і краще чистять.
Як правильно користуватися зубною ниткою?
На одну гігієнічну процедуру вистачить 30-35 см нитки (у мотку може бути 20-50 м). Краї нитки в кілька обертів намотуються на середні пальці так, щоб між ними залишилася ділянка 2-4 см.
Натягнуту нитку розташувати між зубами і зробити дугоподібну форму. Акуратно протягнути флос від ясна до краю зуба. При зміні міжзубного простору обов’язково змінюється ділянка нитки, щоби не переносити мікроби. Зубна нитка в домашніх умовах використовується до чищення зубів пастою або полосканням.
Флос не можна використовувати, якщо:
- немає розуміння, як відбувається процес і є ризик пошкодження ясен;
- встановлені імпланти;
- є глибокий карієс або захворювання м’яких тканин.
Рекомендовано привчати до зубної нитки дітей із раннього віку, але малюкам до 6 років треба, щоб процедуру проводили батьки. Починаючи з 7-8 років, можна давати дітям користуватися ниткою самостійно.