Бруксизм – це несвідомий скрегіт зубами, що спостерігається у дітей та дорослих під час сну. Такий стан виникає через спазм жувальних м’язів.

Причини появи бруксизму можуть бути різні, тому важливо вирішувати проблему комплексно. Іноді слід проконсультуватися не лише зі стоматологом, а й з іншими спеціалістами (неврологом, гастроентерологом та іншими).

Чому з’являється скрегіт зубами?

Буває, що нічний скрегіт супроводжує людину з народження, наприклад, якщо є проблеми з центральною нервовою системою. Стоматологи та гнатологи діагностують та лікують лише набутий бруксизм.

Через тривалі функціональні навантаження м’язові волокна мимовільно скорочуються і призводять до того, що щелепи стискаються і відбувається скрегіт або стук зубів. Є різні причини гіпертонуса м’язів:

  • психологічні (постійні стреси, емоційне виснаження, вигорання на роботі);
  • неврологічні (наявні порушення роботи нервової системи);
  • травми (наприклад, під час поїздки на автомобілі відбулося різке гальмування і постраждав шийний відділ хребта, що призвело до зміщення щелепи);
  • стоматологічні (аномальний прикус, відхилення в будові щелепи, відсутність зубів, неправильно підібрані ортодонтичні конструкції, дисфункція скронево-нижньощелепного суглоба тощо).

Чому бруксизм проявляється вночі? Тому що коли людина не спить, вона контролює нижню щелепу. Уві сні організм розслабляється, контроль зникає, м’язи мимовільно скорочуються, зуби стискаються і виникає скрегіт.

Чому бруксизм потрібно лікувати?

Найчастіше, щоб прибрати клацання зубами, необхідно лікувати скронево-нижньощелепний суглоб (СНЩС). В залежності від стадії захворювання лікування може тривати 2-3 і більше місяців. Патологіями та дисфункцією СНЩС займається гнатолог – спеціаліст, який досліджує зв’язки в зубощелепній системі.

Вивих щелепи супроводжується сильним болем, набряклістю, кровотечею. Людина не може повністю закрити рота, з’являється надмірна слинотеча. Гнатолог допоможе вправити щелепу, усунути ускладнення.

Якщо не звертати увагу на бруксизм, результатом може бути:

  • стирання та руйнування емалі;
  • запалення м’яких тканин ротової порожнини;
  • дискомфорту під час пережовування;
  • частий головний біль, запаморочення, нудота;
  • порушення сну;
  • шум у вухах;
  • біль у шиї, плечах, спині.

Щоб запобігти негативним наслідкам скреготу зубами, потрібно не гаяти час, а записатись на консультацію до лікаря-гнатолога, щоб він виключив захворювання або призначив лікування СНЩС.

Як проходить процес лікування бруксизму в Києві?

Якщо патологія з’явилася через стоматологічні причини, то терапією займається гнатолог стоматологічної клініки “Дент Лайн” у Києві на Подолі. Методи лікування підбирають індивідуально, враховуючи складність захворювання, загальний стан пацієнта, діагностичні дослідження.

Лікування бруксизму складається з таких етапів:

  • усунення стоматологічних проблем (видалення карієсу, встановлення протезів, виправлення прикусу);
  • призначення препаратів для відновлення та підтримки нервової системи;
  • підбір спеціальної тимчасової капи (ортотік).

Носіння капи для зубів допомагає відновити правильну позицію скронево-щелепних суглобів та скорегувати лінію змикання щелеп. Знімна стоматологічна конструкція повертає жувальні м’язи до анатомічного положення.

Після діагностики спеціаліст призначить курс лікування, дасть відповідні рекомендації. Вартість лікування бруксизму залежить від того, наскільки патологія запущена, в якому стані зуби та ясна, від обраного способу терапії та інших факторів.

Записатися

Цю послугу надають лікарі

Прудіус Євген Миколайович

Прудіус Євген Миколайович

Cтоматолог-ортопед
Федорець Іван Андрійович

Федорець Іван Андрійович

Cтоматолог-хірург, ортопед, гнатолог
Смірнов Андрій Сергійович

Смірнов Андрій Сергійович

Стоматолог-ортопед, хірург, гнатолог
Курило Вікторія Юріївна

Курило Вікторія Юріївна

Cтоматолог-ортодонт