Часто до стоматолога звертаються тоді, коли зуб болить уже настільки, що думати про щось інше просто не виходить. Зазвичай нестерпні болючі відчуття виникають при пульпіті (запаленні нерва). Пульпіт розвивається при запущеному карієсі.

Патогенна мікрофлора потрапляє з каріозної площини в м’які тканини зуба, ушкоджує судини та нерви. Пульпіт – незворотний процес, який можна і потрібно зупинити лише видаленням пульпи, щоб не було наслідків у вигляді сепсису та інших подібних «принад».

Відвідувати стоматолога рекомендують раз на півроку. Систематичний огляд ротової порожнини та професійна гігієна дозволяють виявити карієс на ранній стадії та запобігти пульпіту.

Трапляються випадки, коли починає турбувати зуб, у якому кілька місяців, а то й кілька років тому були видалені нерви. Зуб начебто «виростає», ниє або дуже болить. Якщо за такого стану почервоніла ясна і роздуло щоку, це ознаки хронічного періодонтиту (простою мовою – флюсу). Не треба зволікати з візитом до стоматолога. Лікар обов’язково призначить КТ щелепи залежно від складності ситуації. За знімком буде зрозуміло, як було запломбовано канали, яку тактику лікування треба застосувати.

Чому болить зуб після лікування каналів?

Здавалося б, лікар усунув джерело болю, можна знову радіти життю. Але минає кілька днів, а зуб продовжує завдавати дискомфорту. В чому причина? Це може бути:

  • індивідуальна реакція організму;
  • помилка або недогляд стоматолога в роботі.

Точну реакцію організму на маніпуляції з зубом передбачити неможливо. Лікар повинен зробити так, щоби мінімізувати всі можливі ризики під час лікування каналів.

У чому полягає якісне лікування кореневих каналів?

Для проведення процедури стоматолог повинен мати спеціальні навички, розуміти механізм перебігу захворювань, використовувати сучасні техніки лікування та дотримуватись встановлених правил. Хороший лікар дотримується таких принципів:

  1. Дотримання стерильності. Спочатку лікар ізолює зуб від попадання слини за допомогою кофердаму та багаторазово промиває відкриті канали. Цілком позбутися патогенних бактерій не вдасться, але скоротити їх до тієї кількості, з якою впоратися імунітет, можна.
  2. Повноцінне опрацювання кожного кореневого каналу. Перш ніж запломбувати канали, треба спочатку правильно обробити їх по всій довжині, розширити, надати потрібної форми. Це робиться тонкими гнучкими ручними та машинними голочками. Такі маніпуляції потрібні, щоб якісно промити канали спеціальним розчином та рівномірно розподілити пломбу. Провести обробку каналів швидко та надійно допомагають ендодонтичні мікромотори.
  3. Контроль кожного етапу лікування. Лікар бачить лише початок кореневого каналу, решта його прихована. Щоб якісно обробити та запломбувати канали, необхідно переглядати всі ділянки. Для цього використовують рентген-апарат і апекс-локатор. Контроль за допомогою рентгену треба робити до та після лікування, іноді й у процесі. Прицільні знімки не є небезпечними для здоров’я, оскільки доза опромінення невелика. Апекс-локатор – пристрій вимірювання довжини каналу. Його використовують для того, щоб не травмувати навколокореневі тканини.
  4. Базова умова – лікування каналів під мікроскопом. За допомогою оптичного збільшення доктор бачить всю ситуацію і не лікує канали «наосліп».

Що робити, якщо болить зуб після пломбування каналів?

Після втручання зуб може нагадувати про себе ще декілька днів. Він чутливий при надкушуванні, ниє ночами. Якщо так триває 1-7 днів – це нормально. Можна прийняти знеболювальні (Кетанов, Німесил і подібні препарати, узгодивши попередньо з вашим лікарем). Якщо болі не проходять або відрізняються інтенсивністю, спостерігається почервоніння ясен або піднялася температура, треба терміново звернутися до лікаря, він підкаже подальші дії.

Чого не можна робити, якщо зуб болить після лікування каналів?

Після процедури лікар дає рекомендації щодо догляду за ротовою порожниною. Зазвичай стоматолог забороняє:

  • робити теплі компреси, полоскати гарячою водою;
  • прикладати лід, полоскати холодною водою;
  • класти на пролікований зуб ватку, змочену в ефірних оліях (це поширені «поради» в інтернеті, але насправді вони можуть погіршити ситуацію, ще й можуть спричинити опік слизової оболонки);
  • намагатися прибрати тимчасову чи постійну пломбу самостійно.

Регулярне відвідування стоматолога, своєчасне лікування, правильний домашній догляд – запорука здоров’я зубів та життя без болю.

Записатися

Цю послугу надають лікарі

Черненька Юлія Олегівна

Черненька Юлія Олегівна

Стоматолог-терапевт, ендодонт
Антоненко Андрій Володимирович

Антоненко Андрій Володимирович

Стоматолог-ендодонт
Марусенко Марина Іванівна

Марусенко Марина Іванівна

Стоматолог-терапевт, ендодонт
Здоровик Інна Юріївна

Здоровик Інна Юріївна

Завідуюча терапевтичним відділеням, стоматолог-терапевт, ендодонтист